W ostatnim czasie Niacynamid stał się kosmetycznym hitem. Ten rewolucjonista branży beauty rozdał na nowo karty w grze o piękną i zdrową skórę.
Składnik aktywny, o którym mowa w tym artykule, występuje w składach kosmetyków pod nazwą INCI. To aktywna postać witaminy B3, znanej jako Niacyna lub witamina PP. W niektórych źródłach można natchnąć się na nazwę „kwas nikotynowy”, jednak nie należy doszukiwać się żadnej zbieżności z nikotyną jaką znamy z papierosów i innych wyrobów tytoniowych.
Substancja ta wykazuje działanie antystarzeniowe, antybakteryjne i seboregulujące. Oznacza to, że jest doskonałym rozwiązaniem dla skór problematycznych, takich jak cery tłuste, trądzikowe i mieszane. Reguluje pracę gruczołów łojowych, a w tej sposób minimalizuje produkcję sebum, zwęża pory i zatrzymuje przetłuszczanie cery. Hamuje utratę wody z naskórka, a dzięki temu odżywa także skórę odwodnioną i suchą. W ten sposób możemy utrzymać nawilżenie w głębszych warstwach skóry. Niacynamid potrafi też walczyć z przebarwieniami. Za pomocą hamowania syntezy melaniny, sprawia, że przebarwienia znikają.
Z czym łączyć witaminę B3?
Substancja ta działa skutecznie z innymi składnikami aktywnymi. Jego sprzymierzeńcem jest zdecydowanie kwas hialuronowy, to połączenie wykazuje bardzo mocne właściwości nawilżające. Bardzo często dostępne na rynku kosmetycznym sera składają się z połączenia tych dwóch substancji. Należy pamiętać o tym, że nawilżanie i oczyszczanie to dwa podstawowe i najważniejsze elementy pielęgnacji każdej skóry, niezależnie od jej typu i wieku! Niacynamid dobrze działa w zestawieniu z cynkiem. Cynk wspiera gojenie ran i regenerację naskórka. To połączenie zaleca się szczególnie w przypadku cery trądzikowej.
Czego unikać podczas stosowania witaminy B3?
Podczas stosowania niacynamidu należy unikać kwasów z grupy AHA i BHA, a także kwasu askorbinowego. Przez ich niskie stężenie może dojść do niwelowania działania wcześniej wspomnianego składnika. Podobnie wygląda to w przypadku połączenia z witaminą C. Jeśli cera reaguje na nią w dobry sposób, warto skupić się na dobraniu jej pochodnych.
Serum z niacynamidem może być zbawiennym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży. Jego działanie jest nieinwazyjne i nieszkodliwe. Sprawdzi się doskonale w przypadku kobiet, które nabawiły się trądziku z powodu burzy hormonalnej.
Jakie stężenie wybrać?
Witamina B3 dostępna jest w wielu stężeniach. Na początku takiej kuracji warto skupić się na niższych, czyli od 1% do 5%. To bezpieczny wybór, by rozpocząć przygodę z tym składnikiem aktywnym, szczególnie jeśli chodzi o cery wrażliwe. Wyższe stężenia takie jak np. 15% dedykowane są skórom tłustym i trądzikowym. W przypadku mocniejszych preparatów może dojść do podrażnienia, zatem należy stosować jest tylko i wyłącznie punktowo.