Będąc na diecie, często sięgamy po suplementy diety, które mają na celu przyspieszyć metabolizm i wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej. Ale czy wiesz, że w twojej własnej kuchni, znajdziesz produkty, które pomogą ci w tym w naturalny sposób?
Termogeniki, czyli inaczej spalacze tłuszczu, to substancje lub produkty, które wspomagają nasz metabolizm, układ trawienny i wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej. Są bardzo popularne wśród osób odchudzających się – zarówno te w formie suplementów, jak i produktów pochodzenia naturalnego. Te pierwsze oparte są głównie na sztucznych substancjach takich jak na przykład L-karnityna i są dobre dla sportowców i osób, które już mają za sobą doświadczenie w redukcji. Dla osób początkujących i takich, które nie chcą łykać tabletek, dobrym rozwiązaniem będą naturalne spalacze, które niejednokrotnie znajdziemy w własnej kuchni.
1. Zielona herbata
Zielona herbata zawiera kofeinę, dzięki czemu pita regularnie wpływa na metabolizm tłuszczu. Ponadto wspomaga trawienie, chroni przed nowotworami i chorobami serca oraz usuwa toksyny z organizmu. Oprócz kofeiny znajdziemy w niej polifenole, czyli silne przeciwutleniacze, które zapobiegają stanom zapalnym. Możemy również sięgnąć po matchę, która posiada znacznie więcej antyoksydantów od klasycznej zielonej herbaty.
2. Kawa
Czarna kawa również zawiera spore ilości kofeiny. Podnosi ciśnienie, tym samym przyspieszając przemianę materii. Do tego kawa poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko cukrzycy i chroni przed nowotworami. Najlepiej pić ją bez dodatków w postaci mleka i cukru, które osłabiają jej działanie.
3. Czosnek
Czosnek silnie rozgrzewa i sprawia, że bardziej się pocimy, co przyczynia się do szybszego spalania tłuszczu. Ponadto ma szereg innych właściwości: obniża ciśnienie krwi, chroni przed zawałem i udarem, hamuje rozwój bakterii i działa antynowotworowo.
4. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy znalazł zastosowanie w wielu przypadkach – dzięki niemu poprawimy np.: kondycję włosów i skóry. Picie rozcieńczonego z wodą octu jabłkowego wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego i reguluje nadciśnienie tętnicze. Jego właściwości spalające tłuszcz polegają na hamowaniu jego wchłaniania z pożywienia. Nie można jednak przesadzać z jego spożyciem, gdyż może to prowadzić do zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
5. Imbir
Korzeń imbiru od wieków wykorzystywany jest zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Nie bez powodu dodawany jest do herbat i napojów alkoholowych, zwłaszcza w zimne dni – roślina ta wykazuje silne właściwości rozgrzewające. Dzięki nim powoduje wzrost termogenezy, czyli zespołu procesów fizjologicznych, które utrzymują stałą temperaturę ciała. Ponadto imbir poprawia trawienie i likwiduje wzdęcia.