Najważniejsze stadiony sportowe w Europie [Część 2]

0
278
Najważniejsze stadiony sportowe w Europie
Fot: Pixabay

Piłka nożna jest jedną z kilku najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Z biegiem lat powstają coraz to nowocześniejsze obiekty, a dzięki temu każdy mecz zamienia się w niesamowity spektakl sportowy. W tym artykule znajdziesz najciekawsze informacje o największych stadionach Europy!

Wembley

Pierwszy stadion został oficjalnie otwarty 28 kwietnia w 1923 roku i wtedy również został rozegrany mecz pomiędzy Bolton Wanderers a West Ham United. Podczas tego spotkania padł rekord frekwencji: grę obu drużyn obejrzało aż 200 000 kibiców! Inaugurację obiektu poprowadził król Jerzy V.

Niestety ze względu na zły stan techniczny, stadion został wyburzony w 2003 roku. Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 7 października 2000 roku, pomiędzy reprezentacjami Anglii i Niemiec (wynik 0:1) w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. Na jego miejscu wybudowano nowy obiekt sportowy, a prace trwały w latach 2003-2006. Pierwszy mecz na nowym Wembley został rozegrany 24 marca 2007 roku pomiędzy drużynami reprezentacji Anglii i Włoch (sekcja do 21 lat). Spotkanie zakończyło się remisem 3:3.

Jeśli chodzi o pojemność stadionu, to nowy Wembley jest drugim co do wielkości stadionem w Europie, zaraz po Camp Nou. Angielski obiekt posiada 90 000 miejsc, a jego poprzednia wersja liczyła 8 tysięcy miejsc mniej.

Na starej sportowej arenie mogliśmy oglądać również Igrzyska Olimpijskie (1948 rok), mecze hokeja na trawie oraz 24 finały Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Dodatkowo odbywały się tam liczne koncerty znanych wykonawców, między innymi: The Rolling Stones, Queen, Bon Jovi, Madonna. Na nowym Wembley również mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych takich gwiazd, jak: George Michael, Madonna, U2 czy Ed Sheeran. 

Wembley to również stadion narodowy dla reprezentacji Anglii. Możemy tam zobaczyć zmagania drużyn w ramach Premier League, Puchary Ligi Angielskiej, finały Ligi Mistrzów (edycja 2011 i 2013 rok), Letnie Igrzyska Olimpijskie (2012 rok), mecze rugby.

Old Trafford

Zwany inaczej Teatrem Marzeń. Znajduje się w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Gospodarzem stadionu jest drużyna Manchesteru United. Powstał w 1910 roku, a inauguracyjny mecz rozegrali 19 lutego Manchester United z Liverpoolem FC (wynik 3:4). Wydarzenie obejrzało 45 tysięcy kibiców! Rekord frekwencji padł 25 marca 1939 roku podczas półfinału Pucharu Anglii, gdzie zmierzyli się Wolverhampton Wanders z Grimsby Town. Spotkaniu przyglądało się 76 962 osoby. Obecnie mecze może oglądać 74 100 fanów.

Stadion uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, a jedyną oryginalną zachowaną częścią są mury tunelu pomiędzy ławkami dla zawodników rezerwowych. Odnowa trwała aż 8 lat. Było to spowodowane trudnościami w zdobyciu niezbędnych materiałów, właśnie ze względu na wojnę.

W trakcie zwiedzania stadionu mamy okazję przejść tunelem, który prowadzi na murawę boiska, a oprócz tego możliwe jest wejście do szatni, na trybuny, do sali konferencyjnej. Ważnym miejscem podczas przebywania na stadionie jest muzeum, które zajmuje aż trzy piętra. To miejsce przybliży nam historię stadionu i klubu, zobaczymy dawne stroje piłkarskie, tradycyjne szale. Dodatkowo znajdziemy sklep Megastore z pamiątkami Manchesteru United oraz restaurację Red Cafe.

Oprócz rozgrywek ligowych, odbywają się tam etapy Mistrzostw Europy, finał Ligi Mistrzów (28 maj 2003 rok).

Allianz Arena

Niemiecka arena sportowa powstała w 2005 roku. Gospodarzem obiektu jest drużyna Bayern Monachium, a zespół TSV 1860 Monachium do sierpnia 2017 roku również rozgrywał swoje mecze na tym obiekcie. Podczas spotkań na trybunach może zasiąść 75 024 kibiców. Stadion jest drugim co do wielkości w Niemczech. Inauguracyjny mecz rozegrano 30 maja 2005 roku pomiędzy TSV 1860 Monachium a 1. FC Nürnberg (wynik 3:2).

Gdy reprezentacja Niemiec toczy grę z inną drużyną, stadion zmienia nazwę na Arena München, ze względu na przepisy stawiane przez UEFA: Allianz to firma ubezpieczeniowa, która jest jednym ze sponsorów stadionu, a wspomniany powyżej przepis zabrania by nazwa stadionu składała się z nazwy sponsora.

Konstrukcja budynku zasługuje na uznanie, ponieważ dach i fasada stadionu składają się z prawie trzech tysięcy małych, foliowych poduszek wypełnionych suchym powietrzem (mają kształt rombu). Każda poduszka może być podświetlona, jednak kolor ma ogromne znaczenie w tym przypadku. Dach stadionu może przybrać kolor szary, czerwony, biały lub niebieski, a uzależnione jest to od tego, kto rozgrywa mecz. W trakcie spotkań kadry narodowej poduszki są białe, podczas gry TSV 1860 Munchen niebieskie, a gdy gra Bayern króluje kolor czerwony. To rozwiązanie zostało zastosowane, ponieważ obiekt sportowy został wybudowany dla dwóch drużyn, a ich kibice nie darzyli się sympatią. Pogodzenie stron nie było możliwe, więc w dniu meczowym stawiano na kolor dedykowany danej drużynie. Na co dzień stadion pozostaje w szarej barwie.

Oprócz rozgrywek Bundesligi, Pucharu Niemiec mogliśmy zobaczyć mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku, a sześć lat później finał Ligi Mistrzów (Bayern Monachium vs Chelsea F.C.).

W czasie zwiedzania obiektu możemy odwiedzić muzeum Bayernu, gdzie wyświetlany jest film o historii klubu, figuruje tam również wystawa dawnych koszulek. Po wyjściu z muzeum trafiamy bezpośrednio do klubowego sklepu. Oprócz tego będziemy mogli wejść na trybunę, która umiejscowiona jest za bramką, zobaczymy salę konferencyjną i miejsca przeznaczone dla prasy. Dodatkowo wejdziemy do szatni Bayernu oraz na murawę przez słynne „usta krokodyla”. Ciekawostką jest, że na stadionie nie odbywają się żadne imprezy pozasportowe. Spowodowane jest to wymogiem, który postawiły lokalne władze.

 


Przeczytaj również pierwszą część serii o najważniejszych stadionach sportowych w Europie.

Najważniejsze stadiony sportowe w Europie [Część 1]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments