Piłka nożna jest jedną z kilku najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Z biegiem lat powstają coraz to nowocześniejsze obiekty, a dzięki temu każdy mecz zamienia się w niesamowity spektakl sportowy. W tym artykule znajdziesz najciekawsze informacje o największych stadionach Europy!
Camp Nou
Stadion znajduje się w hiszpańskiej Barcelonie, a swoje domowe mecze rozgrywa tam Duma Katalonii, czyli drużyna FC Barcelona. Klub jest jednym z najpopularniejszych na świecie, a sam obiekt jest również atrakcją turystyczną dla kibiców piłki nożnej. Otwarcie stadionu odbyło się 24 września 1957 roku. Jest to największy stadion piłkarski w Europie, a ze względu na wymogi stawiane przez FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej), maksymalna ilość wejściówek została to 99 354.
Oprócz rozgrywek piłkarskich takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 1964, czy też Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1982, na stadionie organizowane były wydarzenia pozasportowe, m.in. 17 listopada 1982 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił nabożeństwo dla 120 tysięcy wiernych. Innym przykładem są koncerty wybitnych zespołów i artystów: Pink Floyd, U2, Sting.
Estadio Santiago Bernabéu
Pozostajemy w hiszpańskim klimacie, tym razem stadion, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Realu Madryt. Nowy sportowy kompleks powstał dzięki ówczesnemu prezesowi, który zdobył środki na jego budowę. W dowód uznania zasług dla klubu obiekt nazwano na jego cześć. Oficjalne otwarcie odbyło się 14 grudnia 1947 roku.
Podobnie jak w przypadku Camp Nou, jest to jeden z kilku najważniejszych punktów wycieczki przebywając w Madrycie. Aktualnie trwa modernizacja stadionu, a jej finał przewidywany jest końcówkę 2022 roku. Docelowa pojemność stadionu to 80 242 miejsc. Podczas zwiedzania obiektu możemy zobaczyć muzeum z historycznymi pucharami, interaktywne muzeum dzięki któremu mamy możliwość przejrzenia archiwalnych materiałów z meczów oraz poznać historię klubu.
Na hiszpańskiej murawie rozegrane zostały prestiżowe rozgrywki: półfinały i finały Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej, mecze Ligi Mistrzów (wcześniej Puchar Europy: lata 1957, 1969, 1980 oraz 2010).
Stadion Giuseppe Meazza „San Siro”
Przenieśmy się do Mediolanu, gdzie znajduje się największy stadion we Włoszech. Swoje mecze rozgrywają na nim drużyny A.C. Milan oraz Inter Mediolan. Stadion nosi nazwę legendarnego piłkarza Giuseppe Meazza (grał zarówno w Milanie i Interze).
Pierwsze oficjalne spotkanie zostało rozegrane 19 września 1926 roku pomiędzy właśnie A.C Milanem a Interem Mediolanem (wynik 3:6). Na stadionie zgromadziło się 35 000 fanów piłki nożnej. Obecna pojemność stadionu wynosi 80 018 miejsc, jednak od sezonu 2019/2020 ze względów bezpieczeństwa wyłączono ponad dwa tysiące miejsc z powodu drgań konstrukcji trzeciego pierścienia widowni.
Są to już ostatnie lata legendarnego stadionu, bowiem komisja regionalna ds. dziedzictwa kulturowego Lombardii uznała, że obiekt sportowy nie ma wartości kulturowej i zadecydowano o jego wyburzeniu. Władze Mediolanu podają, że do 2026 roku stadion nie ulegnie dekonstrukcji, ponieważ zaplanowane właśnie na luty 2026 już XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie będą organizowane przez Mediolan i Cortina d’Ampezzo, a na terenie San Siro odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy. Nowy obiekt w Mediolanie ma być częścią kompleksu handlowo-sportowego: planowo na miejscu mają powstać ścieżki rowerowe, siłownie, sklepy, kina, centrum handlowe i sportowe, w tym muzeum sportowe. Na terenie kompleksu mają odbywać się imprezy pozasportowe, np. koncerty muzyczne. Pojemność stadionu ma zostać zmniejszona do ok. 65 tysięcy miejsc. Wartość nowej inwestycji szacuje się na 1,2 miliarda euro (z tej kwoty ok. 100 milionów zostanie przeznaczone na wykupienie praw do gruntu na 99 lat). Nowy stadion powinien być gotowy w 2027 roku.
Stadion San Siro pozostanie na zawsze w pamięci najwierniejszych kibiców piłki nożnej, gdyż rozegrano tam wiele ważnych spotkań międzynarodowych: oprócz derbów Mediolanu mogliśmy zobaczyć mecze reprezentacji Włoch, cztery finały Ligi Mistrzów i tyle samo decydujących rozgrywek Pucharu UEFA.