Mikrotrendy z TikToka niszczą naszą planetę

0
440
Mikrotrendy
fot. instagram.com/ra.shein_97

Aplikacja TikTok podbija świat mody. Szukając na niej inspiracji, natkniemy się na filmiki, na których autorki w ciągu kilku sekund potrafią zaproponować nawet 10 różnych stylizacji. Jednak, aby nie wypaść z algorytmu, niektórzy twórcy wrzucają dziennie co najmniej jeden taki film. Tak rodzą się mikrotrendy.

Shein na horyzoncie

Shein to przykład fast fashion, czyli odpowiedzi na szybko zmieniające się trendy w modzie. Zatem TikTok wydaje się idealnym miejscem do spopularyzowania tej marki. Algorytm zmusza nas do zaopatrywania się w tony ubrań, dlatego potrzebne jest nam ich tanie źródło. Niestety, po nagraniu 15-sekundowego filmiku, większość tych ubrań ląduje w koszu. Często nie jest to kwestia jednej bluzki wyrzuconej do śmieci. Powstałe przez tiktokerów mikrotrendy sprawiają, że tę samą bluzkę kupi 100 tys. innych osób, aby po dwóch tygodniach te same 100 tys. bluzek zapełniło kontenery. Skutkuje to pogłębianiem się problemu konsumpcjonizmu.

W 2021 roku, kiedy temat ochrony środowiska jest tak często poruszany, społeczeństwo, zamiast mieć coraz większą świadomość ekologiczną, robi krok w tył. Na TikToku pod hashtagiem #sheinhaul podpiętych jest już 5 miliardów filmów. Filmów, na których z wielkich pudeł wysypywana jest sterta ubrań, każde zapakowane w osobną, plastikową torebkę z dopiskiem autorów wydałam 500$ na Shein. Argumentem tych samych autorów są za małe dochody na kupowanie w etycznych sklepach. Jednak czy osoby o małych dochodach rzeczywiście stać na zakupy ubraniowe o wartości 500$? Szczególnie że większość tych haulów uwzględnia ubrania na jedną porę roku, w tym najpopularniejsze ostatnio crop topy?

Trend na trucie się

Tempo rozwoju tego zjawiska jest poważnym powodem do obaw. W 2020 roku Shein zarobiło na sprzedaży 10 miliardów dolarów. W porównaniu do 2019 roku jest to o 5,5 miliarda dolarów więcej. W wywiadzie dla magazynu Forbes, dyrektor generalny Shein, Molly Miao wyznała, że dziennie na stronę internetową marki dodawane jest między 700 a 1000 nowych produktów. Nie chodzi o samo zużycie materiałów. Chodzi również o jakość, a do wykonania ubrań fast fashion głównie wykorzystywany jest poliester potrzebujący do rozkładu ok. 200 lat. Jednym z procesów na etapie tworzenia produktu, odznaczającym się wyjątkową szkodliwością, jest proces farbowania ubrań. Chemikalia z niego pochodzące dostają się do gleby i oceanów. Oznacza to, że nie trujemy tylko środowiska, ale i samych siebie.

Niewygodne kulisy naszej wygody

Wiele osób skuszonych jest niską ceną, jednak niewiele z nich zadaje sobie pytanie, dlaczego są tak niskie? Ciężko jest sobie wyobrazić, że za wykonanie bluzki za 3$ krawiec jest sprawiedliwie wynagradzany. Krawiec, bo większość tych ubrań szyta jest nie przez maszyny, lecz ręcznie, również przez dzieci. Od wykonania projektu do wystawienia ubrania online etycznej marce zajmuje miesiące pracy, a Shein jedynie 3 dni. Dlaczego to źle? Dlatego, że wskaźnik rotacji dla fast fashion prowadzi do omawianej nadkonsumpcji, a nadkonsumpcja do niszczenia środowiska.

Jak zmniejszyć skalę problemu?
Mikrotrendy
fot. Pixabay

Działaniem, które możemy podjąć, aby zmniejszyć skalę tego problemu, jest kupowanie w sklepach typu second-hand. Mamy je na każdym rogu, a niejeden skrywa prawdziwe perełki. Niestety, coraz częściej staramy się glamoryzować konsumpcjonizm. W społeczeństwie panuje tendencja do krytykowania elementu ubioru założonego więcej niż raz. Pamiętacie, kiedy ostatni raz widzieliście tę samą sukienkę na czerwonym dywanie? Oczywiście niemożliwe jest, aby wszyscy ludzie żyli jak minimaliści. Wnioskiem jest jednak, aby kupować z głową. Nie dla chwilowej internetowej atencji czy dla trendu z TikToka, który zniknie po dwóch miesiącach. Musimy przestać ubóstwiać mikrotrendy, przestać stawiać na ilość i przestać stygmatyzować, gdy tego przestrzegamy. Nie upiększajmy nadkonsumpcji, lepiej zróbmy przysługę planecie, na której żyjemy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments