W kalendarzu jest wiele nietypowych świąt i dni o których nie mieliśmy pojęcia. Dziś, 21 lutego, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego ustalono w 1989 roku, odbywała się wtedy Konwencja Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (ang. World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA). Spotkanie odbyło się w na Cyprze, a dokładniej w Nikozji.
Idea
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego nie powstał bez powodu. Ideą tego dnia jest przede wszystkim oprowadzanie przez przewodników za darmo lokalnej społeczności, po ich małej ojczyźnie w ich języku. Oprócz tego przewodnicy mają okazję pokazać jak wygląda ich praca „od kuchni” oraz uświadomić władzom i mieszkańcom, jak dużą rolę odgrywa przewodnik w kwestii kreowania wizerunku danego miejsca czy nawet regionu.
Historia
Pierwsza Konwencja Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych miała miejsce w 1985 roku w Jerozolimie. Podczas tego wydarzenia zaproponowano utworzenie federacji narodowych i organizacji przewodników turystycznych. Podczas drugiej Konwencji, która odbyła się dwa lata później w Wiedniu, WFTGA uzyskało swoją siedzibę zarządu w Londynie. W 1989 roku odbyła się trzecia Konwencja Światowej Federacji Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych, tym razem w Nikozji, podczas której ustanowiono, że Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego będzie właśnie 21 lutego.
Obecnie
Konwencja Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych to organizacja pozarządowa, jednak ściśle współpracuje z UNESCO. Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych uznaje Konwencję za oficjalny organ, który reprezentuje wyszkolonych i licencjonowanych przewodników z całego świata. WFTGA zrzesza 65 organizacji przewodnickich z całego świata, co daje ponad 100 tysięcy członków
Kim dokładnie jest przewodnik turystyczny?
Europejski Komitet Standaryzacji (European Commitee for Standadisation) za przewodnika uważa osobę, która oprowadza zorganizowaną grupę w wybranym przez nich języku. Oprócz oprowadzania ważne jest objaśnienie kulturalnego oraz przyrodniczego dziedzictwa zwiedzanego obszaru. Przewodnik ma specjalne uprawnienia, zdobywa je zgodnie z ustanowionymi prawami. Nie każdy przewodnik może oprowadzić turystę wszędzie gdzie będzie chciał.