Jakie zioła zebrać w sierpniu?

0
203
pixabay.com

Sierpień to miesiąc ziołowych żniw. To dobry czas, aby zebrać niektóre kwiaty polne, dzikie owoce, zioła i sporządzić z nich domowe przetwory. Napary zrobione z suszonych ziół pomogą nam przetrwać długie, zimowe wieczory. Wykorzystajmy ten miesiąc, aby wzbogacić naszą spiżarnię o cenne dary natury.

fot. pixabay.com

Sierpień jest uznawany za miesiąc podziękowań za zbiory. To także czas święcenia ziół. Według dawnych wierzeń poświęcenie miało służyć zyskaniu przez nie szczególnej mocy. Dary natury, które możemy zebrać w tym miesiącu posiadają lecznicze właściwości. Wspomagają walkę z różnymi infekcjami, a także pomagają pięknie wyglądać, gdyż poprawiają wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci.

Skrzyp polny

To zioło, po które sięgamy jeśli chcemy zadbać o prawidłową kondycję i zdrowy wygląd skóry. Zawiera w sobie witaminy, minerały, w tym potas i krzemionkę, które przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia. Dodatkowo skrzyp ma wpływ na kondycję włosów – wzmacnia je oraz powstrzymuje nadmierne wypadanie. Jeśli zdecydujemy się na codzienne picie dwóch szklanek naparu ze skrzypu wpłynie to na miesięczny przyrost naszych włosów. Okłady z takiego naparu pomagają również m.in. w oparzeniach.

Dziurawiec

Zwany także zielem świętojańskim. Słowianie wierzyli, że powinien być zebrany w Noc Świętojańską, bo właśnie wtedy zyskuje największą, uzdrowicielską moc. Dziurawiec posiada wiele właściwości, które wykorzystuje się w terapii wielu schorzeń. Wykazuje działania uspokajające, dlatego wykorzystuje się go w stanach niepokoju czy zaburzeniach równowagi nerwowej. Hamuje także nerwobóle i usprawnia układ trawienny.

Szałwia lekarska

Największym zainteresowaniem szałwia powinna cieszyć się wśród posiadaczek cery tłustej i mieszanej. Napary z tej rośliny wspomagają zredukowanie nadmiernego świecenia się skóry. Szałwia odblokowuje pory i pomaga w walce z trądzikiem. Dodatkowo wspomaga pracę układu trawiennego oraz obniża poziom cukru we krwi. Pomaga także w walce z anginą, przy pleśniawkach i ropnym zapaleniu dziąseł. Wspomaga także detoks organizmu. Przed wiekami była uznawana za roślinę wydłużającą życie.

Wrotycz

Stosuje się go przede wszystkim w zwalczaniu pasożytów, głównie robaków obłych, które występują w układzie pokarmowym. Mowa tutaj o glistach i owsikach. To popularne ziele wykorzystuje się także na odkażanie ran, bóle żołądka, alergie, a także w stresujących chwilach na poprawę nastroju. Posiada on również działanie antywirusowe, dlatego pomaga w leczeniu opryszczki. Łagodzi także bóle menstruacyjne.

Końcówka lata

Jeszcze nie jest za późno, aby wybrać się na zbiory ziół, które wzbogacą naszą domową spiżarnię. Korzystajmy z tych darów natury, które mogą nam służyć cały rok, a przede wszystkim pomogą nam przetrwać jesienne i zimowe przeziębienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments