Każdy z nas wie, że picie wody i odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i samopoczucia. Jak wyrobić sobie nawyk picia wody i nie doprowadzić do odwodnienia organizmu?
Czym jest odwodnienie organizmu?
To moment, w którym tracimy wodę i elektrolity. To z kolei uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na ten proces najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby przewlekle chore. Odwodnienie może być groźne dla ogólnego stanu naszego zdrowia: może doprowadzić do omdleń, obniżenia ciśnienia, zaburzeń pracy nerek.
Do najpopularniejszych objawów odwodnienia możemy zaliczyć:
- zmęczenie,
- zawroty i bóle głowy,
- brak apetytu,
- sucha skóra,
- uczucie pragnienia,
- suche usta,
- drażliwość,
- rzadkie oddawanie moczu.
Jak walczyć z odwodnieniem? W pierwszej kolejności musimy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne choroby i to on zadecyduje o dalszych krokach. W przypadku odwodnienia zaleca się wykonanie badania krwi i sprawdzenie poziomu elektrolitów.
Rola wody w organizmie
Woda to główny składnik naszego ciała i stanowi średnio około 60% masy ciała, mięśnie zawierają 75%, a mózg składa się z 80% wody. Aby nasze ciało odpowiednio pracowało, musi mieć więc prawidłowy poziom wody. Do najważniejszych ról wody w naszym organizmie wliczamy:
- regulowanie temperatury ciała (nie dopuszcza do przegrzania),
- przyspiesza metabolizm i jest niezbędna w procesie trawienia,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- pozwala na transport składników odżywczych, hormonów, enzymów, tlenu,
- jest odpowiedzialna za równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową.
Jak zapobiec odwodnieniu organizmu?
- Określenie dziennego zapotrzebowania na płyny. Zalecane spożycie wody różni się w zależności od wieku, płci, diety, klimatu oraz aktywności fizycznej. Mężczyźni powinni pić ok. 3,7 l płynów, a kobiety 2,7 l.
- Spożywanie pokarmów bogatych w wodę. Powinniśmy sięgać po takie warzywa i owoce, jak: ogórki (96%), pomidory (95%), marchew i sałata (około 90%), arbuzy i truskawki (ponad 90%), pomarańcze (85%), ananas (95%).
- Słuchaj swojego ciała. Nie możemy ignorować pragnienia oraz niepokojących sygnałów, które wysyła nasz organizm.
- Podczas upałów najłatwiej nabawić się odwodnienia. Gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, powinniśmy szczególnie mieć na uwadze częstsze sięganie po butelkę wody. Osoby, które regularnie trenują, również muszą pamiętać o przyjmowaniu płynów.
Jak nawadniać organizm?
Najskuteczniejszym sposobem jest picie czystej i przefiltrowanej wody lub wody mineralnej, która jest bogata w magnez i wapń. Picie wody powinniśmy rozłożyć w czasie, ponieważ wypicie zbyt dużej ilości na raz negatywnie działa na pracę nerek i nie dostarcza do organizmu najpotrzebniejszych składników. Dodatkowo, jeśli lubimy pić kawę lub herbatę, nie powinniśmy przekraczać zalecanych dziennych ilości. Aby skutecznie nawodnić nasz organizm musimy zmniejszyć spożywanie:
- alkoholu,
- wód smakowych, napojów niegazowanych i gazowanych, które są napompowane ogromnymi ilościami cukru,
- tzw. energetyków.
Co zrobić, aby pić więcej wody?
- Postaraj się mieć szklankę lub butelkę wody przy łóżku. Tuż po przebudzeniu sięgnij po picie, to dobry sposób na pobudzenie trawienia.
- Wybierz wodę, zamiast innych napojów, szczególnie przy spożywaniu posiłków.
- Miej butelkę wody zawsze przy sobie. Dobrą opcją będzie zakup dzbanka lub butelki, które filtrują wodę – dzięki temu nie produkujesz odpadów z plastiku i możesz mieć dostęp do świeżej wody w każdym miejscu!
- Nie każdy lubi pić wodę, jednak nie warto z niej rezygnować z tego powodu! Jest wiele opcji na urozmaicenie wody: dodanie lodu, plastrów ogórka, cytryny lub pomarańczy, czy kilka listków mięty.
- Do swojej diety wprowadź owoce i warzywa bogate w wodę (patrz wyżej) i zupy.
- Pamiętaj o systematyczności! Żyjemy w erze smartfonów, a co za tym idzie, na rynku znajdziesz wiele aplikacji mobilnych, które pomogą w monitorowaniu ilości wypitej wody. Przykładowe aplikacje: Water Tracker, Fitatu, Hydro, Przypomnienie o wodzie.
Oprócz wody, do nawodnienia organizmu przydatne są herbaty ziołowe, które świetnie gaszą pragnienie i mają właściwości zdrowotne.
Rumianek – pozwala na uzupełnienie utraconych płynów oraz łagodzi bóle brzucha, które mogą występować podczas odwodnienia. Ponadto, ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, antyalergiczne, działa na zapalenie jelit i żołądka.
Mięta – nie zaleca się picia mięty osobom, które chorują na cukrzycę i nadciśnienie. Picie tej herbaty pomaga utrzymać dobre nawilżenie błony śluzowej jamy ustnej, pozytywnie wpływa na górne drogi oddechowe oraz niweluje nieświeży oddech.
Szałwia – wykazuje działanie chłodzące, rozkurczowe, przeciwzapalne.
Ja dość dużo pije herbaty, cisowianki i jem też wodniste owoce, więc raczej nie będę miała problemu z odwodnieniem organizmu. Nie mam zamiaru do takiej sytuacji dopuścić.