Jak nie zbankrutować organizując Wielkanoc 2022?

0
222
organizując Wielkanoc 2022
pixabay.com/pl/photos/jajka-wielkanoc-miska-wiosna-4916430/

Święta Wielkanocne tuż-tuż. Ich organizacja zawsze nadwyręża domowy budżet, a rosnąca inflacja wcale nie jest naszym sprzymierzeńcem. Jak zorganizować Wielkanoc, aby nie zbankrutować?

Kiedy wypadają święta w 2022 roku?

10 kwietnia rozpoczyna się Wielki Tydzień, wtedy również święcimy Palmy Wielkanocne. 16 kwietnia w Wielką Sobotę należy poświęcić koszyczek z pokarmem, a dzień później wypada Wielkanoc

Święta Wielkanocne to dla wielu rodzin czas spotkań w gronie bliskich. Niektóre rodziny nie spędzały razem świąt przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii i te święta będą dla nich szczególnie wyjątkowe.

Jak zorganizować święta?

Wydatki powinniśmy zaplanować rozsądnie i nie dać ponieść się emocjom. Jak? Najważniejsze  kwestie, jakie musimy określić to:

  • jaki mamy budżet, ile chcemy wydać,
  • ile osób planujemy zaprosić,
  • menu, które chcemy zaserwować (ulubione dania, które na pewno się nie zmarnują).

W kwestii menu i przygotowania potraw – jeśli zaprosiliśmy dodatkowych gości oprócz naszych domowników, warto poprosić o pomoc i rozdzielić poszczególne zadania: zaproponuj, aby ktoś z zaproszonych osób przygotował świąteczne ciasta czy sałatkę.

Jak nie zbankrutować organizując Wielkanoc 2022?
fot. pixabay.com/pl/photos/%c5%9bniadanie-wielkanocne-wielkanoc-st%c3%b3%c5%82-1181631

Gdy już ustalimy powyższe, przechodzimy do działania. W pierwszej kolejności tworzymy listę zakupów w oparciu o ułożone menu. Następnie czas na przejrzenie domowej spiżarni, kuchennych szafek, zamrażarki. Bardzo możliwe, że w Twojej kuchni są już niektóre produkty, które musisz zużyć, a masz je również na liście zakupów. Po sprawdzeniu domowych zapasów, czas na zakupy (podczas wizyty w sklepie warto sięgać po tańsze zamienniki drogich artykułów). Aby nie przepłacać, warto przejrzeć aktualne gazetki promocyjne. W tym przypadku świetnie sprawdzi się aplikacja mobilna i strona BLIX, która gromadzi gazetki z wielu sklepów w jednym miejscu! Dzięki temu porównasz ceny, znajdziesz najlepszą cenę wybranego produktu. Zaletą BLIX jest to, że w swojej ofercie oprócz sklepów spożywczych, możemy przejrzeć okazje w sklepach ze sprzętem AGD, kosmetykami, zabawkami dla dzieci i wielu innych.

Co zrobić z jedzeniem po świętach?

Może się zdarzyć, że mimo naszego planowania, nie uda się zjeść wszystkich potraw. Co zatem zrobić? NIE WYRZUCAJ JEDZENIA! Jeśli możesz, niektóre rzeczy warto zamrozić i skorzystać z nich w kryzysowej sytuacji. Dobrym pomysłem na świąteczne pozostałości jest foodsharing – idea dzielenia się nadmiarem produktów spożywczych lub gotowych potraw. W wielu miastach w Polsce utworzono jadłodzielnie z lodówkami, w których można zostawić dobre do spożycia jedzenie. Aby znaleźć takie miejsce, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać foodsharing + nazwę Twojego miasta. 

Jak nie zbankrutować organizując Wielkanoc 2022?
fot. Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments