Większość kobiet marzy o pięknych, gęstych, lśniących włosach. Jednak nie każda wie, jak robić to w poprawny sposób z dbałością o ich kondycję. Istotny jest skład kosmetyków, którymi traktujemy włosy, który ich nie zniszczy i zapewni pożądany efekt. Więc jeśli chcecie dowiedzieć się jak dbać o włosy, by były piękne i zdrowe zapraszamy do lektury.
Od czego zacząć w świadomej pielęgnacji włosów?
Na początek warto określić porowatość swoich włosów. Czym jest zatem ta porowatość? Określa ona przyleganie łuski włosa. Na podstawie porowatości dobieramy odpowiednią pielęgnację.
Włosy niskoporowate, czyli wtedy, gdy łuska ściśle przylega. Czym cechują się niskoporowate włosy? Są to włosy gładkie, błyszczące, tworzące taflę. Są sypkie, nie mają tendencji do puszenia się, jednak mogą być przyklapnięte.
Włosy wysokoporowate, czyli czyli łuska włosa mocno odchylona. Cechuje je suchość, matowosc, tendencja do puszenia się, są podatne na stylizacje.
Włosy średnioporowate, czyli łuska lekko odchylona. Łączą cechy włosów nisko- i wysokoporowatych. W internecie można znaleźć wiele testów, które pomogą określić indywidualną porowatość włosów.
Drobne kroki w kierunku świadomej pielęgnacji na początek
Zanim całkowicie wtajemniczymy się w świadomą pielęgnację włosów, warto wykonać kilka małych kroków, które poprawią ich stan. Na początek warto zadbać o zabezpieczanie końcówek włosów. Końcówki najszybciej się niszczą, są podatne na czynniki zewnętrzne. Zabezpieczanie końcówek np serami silikonowymi (dostępnymi w każdej drogerii) chroni je przed rozdwajaniem, tarciem, czy działaniem temperatury. Kolejnym krokiem może być spanie w suchych i związanych włosach. Związane włosy (np gumką jedwabną) chronią je przed zbędnym tarciem powodującym łamanie i kruszenie. Mokre włosy natomiast są bardziej naruszone na podrażnienia. Warto także, po umyciu włosów, zamiast wycierać je w ręcznik i nosić turban, odsączyć włosy bawełnianą koszulką. W ten sposób zapobiegniemy utrzymywaniu się wilgotnego środowiska oraz szybszemu przetłuszczaniu się skóry głowy.
Kolejny krok świadomej pielęgnacji: równowaga PEH
Czym jest zatem równowaga PEH? Jest to dostarczanie swoim włosom i skórze głowy wszystkich niezbędnych składników, zachowując ich optymalną równowagę. Dzięki temu możemy osiągnąć pożądany efekt, a włosom nie będzie brakować żadnych składników, ani nie będą nimi przeciążone.
PEH czyli proteiny, humektanty i emolienty
Proteiny są budulcami włosa, uzupełniają ubytki i wygładzają.
Emolienty wygładzają włos.
Humektanty to substancje nawilżające.
Jak objawia się nadmiar protein?
Włosy są suche, matowe, pozbawione blasku, sztywne.
Nadmiar emolientów powoduje, że włosy się strączkują, są przyklapnięte, są „ciężkie” i wydają się przetłuszczone. Nadmiar humektantów sprawia, że włosy są matowe, łatwo tworzą się kołtuny oraz puszą się.
Jak zachować równowagę PEH?
Warto obserwować swoje włosy; jeśli zauważymy nadmiar P, E lub H, warto zrównoważyć go pozostałymi składnikami. Należy pamiętać, ze potrzeby włosów mogą się zmieniać, nawet kilka razy w roku.
Sięgając do etykiet ze składami kosmetyków, warto pamiętać, że:
- szukając protein szukajmy nazw: keratin, collagen, elastin, protein.
- szukając emolientów zwróćmy uwagę na: oil, olive, butter, acid.
- natomiast humektanty znajdziemy pod nazwami: aloe, glycerin, honey, glucose.
Metoda prób i błędów
Jeśli nie jesteśmy pewni porowatości swoich włosów, albo nie wiemy, czego im brakuje lub czego występuje nadmiar, po prostu spróbujmy metody prób i błędów. Warto zaopatrzyć się w dobry szampon do włosów bez zbędnych składników oraz 3 odżywki: proteinową, emolientową i humektantową. Włosy szamponem można umyć raz lub dwa – jeśli po pierwszym razie mamy uczucie niedomycia. Następnie nałóżmy odżywkę, najlepiej od wysokości ucha po końcówki. Można trzymać ją na włosach kilka minut. Następnie spłukać nie zbyt gorącą wodą. Nadmiar wody można odsączyć w bawełnianą koszulkę lub krótko w delikatny ręcznik. Włosy można pozostawić do naturalnego wyschnięcia lub wysuszyć suszarką chłodnym powietrzem. Przed suszeniem bądź po, warto zabezpieczyć końcówki silikonowym serum. Po każdym myciu włosów zaobserwujemy i zapiszmy efekty. W ten sposób najłatwiej określić, co najbardziej lubią nasze włosy, a co powoduje niechciany efekt.