Gdzie najtaniej kupić podręczniki szkolne? Poradnik zakupowy

0
41
podręczniki
fot. Lum3n/pexels.com

Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. To przykry moment nie tylko dla uczniów, ale też dla rodziców, którzy w najbliższym czasie dostaną wykaz potrzebnych podręczników. Wyprawki szkolne drożeją z roku na rok, ale najdroższym ich elementem niezmiennie pozostaje właśnie zakup podręczników szkolnych. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zminimalizować te koszta, a nawet sprowadzić je do zera.

Dokładne ceny zakupu wszystkich potrzebnych dla ucznia podręczników mogą się wahać. W 2024 roku za jeden podręcznik szkolny zapłacimy od 30 do 60 złotych, a za komplet książek do nauki języków nawet ponad 200 złotych. Szacuje się, że koszt wszystkich podręczników dla ucznia późniejszych klas szkoły podstawowej i szkoły średniej może wynieść nawet 900 złotych. Doliczając do tego rzeczy takie jak zeszyty, przybory, plecak itp. przekraczamy granicę 1000 złotych. Jest to duży wydatek, nawet uwzględniając dotację w wysokości 300 zł z rządowego programu „Dobry Start”. Jednak przy odrobinie chęci możemy znacząco obniżyć koszt wyprawki szkolnej.

Gdzie tanio kupować nowe podręczniki?

Choć jest to zdecydowanie najdroższa opcja, to wciąż jest to najbardziej preferowana forma podręczników przez rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Taki podręcznik będzie czysty, niepobazgrany i przy odpowiednim użytkowaniu wytrzyma wiele lat. Możemy go zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Jeżeli zależy nam na oszczędności, to najlepszym miejscem na znalezienie tanich nowych podręczników będzie właśnie internet. Warto korzystać z porównywarek cen tj. Ceneo, które pomogą nam w śledzeniu przecen i znalezieniu najtańszej oferty podręcznika, którego szukamy. Dobrym pomysłem będzie również korzystanie z Allegro, bo to właśnie na tej stronie najczęściej znajdziemy bardzo tanie podręczniki sprzedawane przez mniejsze sklepy. Jeżeli chcemy jednak skorzystać z większej księgarni internetowej, warto polować na okazje i szukać kodów rabatowych na stronach tj. Pepper, Picodi czy Alerabat.

Używane podręczniki – najlepszy sposób na oszczędność

Jeżeli zależy nam na jak największej oszczędności, to warto zdecydować się na podręcznik używany. Choć będzie on w gorszym stanie niż ten nieużywany, to różnica w cenie dla wielu jest tego warta. Takie podręczniki kupimy za ułamek ceny nowego, a przy odrobinie szczęścia dostaniemy je już za kilka złotych lub nawet za darmo. W przypadku kupowania używanych przedmiotów, dobrym pomysłem jest wcześniejsze obejrzenie w jakiej są one kondycji. Nie inaczej jest z podręcznikami szkolnymi, dlatego jeżeli zależy nam na jak najlepszym ich stanie, warto rozejrzeć się za nimi stacjonarnie. Używane pomoce naukowe kupimy w skupach, na giełdach oraz w niektórych księgarniach i antykwariatach. Jeżeli jednak zależy nam przede wszystkim na jak najniższej cenie, to najlepszym wyborem będą portale z ogłoszeniami tj. OLX, Facebook Marketplace czy Allegro Lokalnie.

Sposoby na darmowe podręczniki

Istnieje jeszcze kilka sposobów na korzystanie z podręczników szkolnych za darmo, oprócz szukania ich na portalach z ogłoszeniami. Jednym z nich jest poproszenie nauczyciela o udostępnienie pomocy naukowych. Każda szkoła dysponuje podręcznikami, które mogą być wypożyczone uczniom na czas lekcji lub na dłuższy okres. Sposób ten ma jednak pewne minusy, jak np. ograniczona liczba dostępnych podręczników oraz to, że musimy je później zwrócić. Innym, w pełni legalnym i coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem jest zeskanowanie podręcznika pożyczonego np. od znajomego z klasy. Coraz więcej szkół zezwala na korzystanie z elektroniki podczas lekcji w celach edukacyjnych, dlatego wyświetlanie takiego zeskanowanego podręcznika na ekranie telefonu czy tabletu nie powinno być problemem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments