Dwuetapowe oczyszczanie skóry i jego znaczenie

1
178
fot. pixabay

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to jeden z największych trendów ostatniego czasu. Nie ma się co dziwić, jest to skuteczny, szybki i dokładny sposób, a z drugiej strony delikatny dla naszej skóry. Nie zaburza bariery hydrolipidowej ani nie podrażnia.

Trend ten przybył do Polski z dalekiego wschodu, a mistrzyniami tej praktyki są Azjatki, których sposób pielęgnacji jest słynny na całym świecie. Polecają go także dermatolodzy.

Dokładne oczyszczanie skóry twarzy każdego dnia jest podstawą skutecznej pielęgnacji. Ciężko jest osiągnąć piękną i gładką cerę, gdy nie zadba się o ten istotny krok. Żaden kosmetyk, który zostanie nałożony na źle oczyszczoną skórę nie będzie działał prawidłowo. Natomiast całkowite pominięcie oczyszczania może nieść za sobą konsekwencje – stany zapalne, zaskórniki, namnożenie wolnych rodników (które są odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry). Ważne jest mycie twarzy rano i wieczorem, dzięki czemu cera będzie wyglądała na świetlistą oraz zdrową. Do porannego oczyszczania należy wybierać delikatne produkty, które nie podrażnią. Natomiast wieczorem najlepiej wykonać właśnie dwuetapowe oczyszczanie twarzy, aby pozbyć się resztek kremu z filtrem czy makijażu.

Jak się przygotować do właściwego oczyszczenia?

Na początek warto wspomnieć o tym, że można używać najdroższych kosmetyków ale jeżeli nie zadba się o higienę to nie ma możliwości, aby skutecznie zadbać o skórę twarzy!

  • Prawidłowe oczyszczanie można wykonać za pomocą dłoni. Nie potrzebne są do niego gąbeczki, waciki ani szczoteczki soniczne. Powodują one dodatkowe tarcie, które może szkodzić skórze. Tak więc potrzeba jedynie dobrze oczyszczonych dłoni, które będą najlepszym narzędziem!
  • Należy przygotować osobny ręcznik lub chusteczkę/kompres kosmetyczny do wycierania twarzy. Ręcznik należy wymieniać codziennie, a kompres za każdym razem powinien być świeży. Zanieczyszczenia, kurz i roztocza gromadzą się także na akcesoriach pielęgnacyjnych i trzeba o tym pamiętać.

Czym jest dwuetapowe oczyszczanie i jak je wykonywać?

Proces ten składa się z dwóch etapów:
1. Demakijażu – faza olejowa (za pomocą mleczka lub olejku)
2. Mycia twarzy – faza wodna (za pomocą emulsji, pianki lub żelu oczyszczającego)

Na czym polega demakijaż? Polega na aplikacji odpowiedniego produktu, który ma za zadanie usunąć nagromadzone w ciągu całego dnia zanieczyszczenia i pozostałości po kremie z filtrem oraz rozpuścić makijaż. Demakijaż płynem micelarnym też jest oczywiście dozwolony ale należy pamiętać, że trzeba zmyć go potem z twarzy za pomocą wody. Będzie on odpowiednią alternatywą dla olejku, natomiast należy pamiętać, aby nie używać wacików! Produkt nakładamy dłońmi.

Na czym polega mycie twarzy? Jest to drugi etap, w którym należy zmyć pozostałości oleju. Olejek rozpuszcza i usuwa bakterie z zewnątrz, a emulsja natomiast ma za zadanie zadziałać konkretnie na skórę. Należy wybrać łagodny produkt myjący, który nie ściąga skóry.

A tonik?

Oczyszczanie to jednak nie koniec. Kolejnym krokiem jest zastosowanie toniku, który przywróci skórze odpowiednie pH. Tego kosmetyku nie można pomijać! Tonik można zastosować wklepując go w twarz lub rozpylając jak mgiełkę na skórze.

Podczas dwuetapowego oczyszczania należy pamiętać tylko o kilku założeniach oraz o daniu sobie czasu. Kosmetyk potrzebuje około 2 miesięcy, aby móc prawidłowo zadziałać, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, zmiany nie pojawią się z dnia na dzień! Pierwszy krok należy do Ciebie, po przeczytaniu tego artykułu wprowadź w swojej pielęgnacji zmiany, które wpłyną na Twoje samopoczucie oraz zdrowie i także na stan skóry.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia11
Klaudia11
2 lat temu

Słyszałam, że szczoteczki soniczne też są świetny sposób na oczyszczanie twarzy, dwa-trzy razy w tygodniu. Tylko trzeba pamiętwać żeby kupić najwyższej jakości szczoteczkę