Dorosły człowiek przesypia ok 1/3 swojego życia. Choć dla niektórych jest to marnowanie czasu, tak naprawdę dobry sen niesie za sobą wiele korzyści.
Jak sen wpływa na nasz organizm?
W czasie snu nasz organizm odpoczywa i ulega regeneracji. Tym samym wykazuje większą skuteczność w leczeniu stanów zapalnych i łagodzi stres. Odpowiednia jego ilość wpływa na obniżenie ciśnienia i poziomu złego cholesterolu. W czasie snu uwalniany jest też hormon wzrostu, dlatego też dzieci potrzebują go znacznie więcej niż dorośli.
Pamiętasz jak niewyspany musiałeś się na czymś skupić lub czegoś nauczyć i zupełnie ci nie szło? To właśnie dlatego, że sen wpływa na naszą koncentrację i poprawia pamięć. Ponadto wyspani jesteśmy bardziej kreatywni.
Sen możemy też porównać do ładowania baterii. Wystarczająco naładowani mamy więcej siły, a nasz organizm jest bardziej wydajny, dzięki czemu poprawiają się nasze wyniki. Jesteśmy w stanie zrobić więcej i lepiej.
Odpowiednia ilość snu pomaga również w utrzymaniu szczupłej sylwetki i powodzenie naszej diety. Odpowiada on za regulację hormonów związanych z odchudzaniem – leptynę, odpowiedzialną za hamowanie apetytu i grelinę, odpowiadającą za podwyższenie apetytu. Niski poziom hormonu sytości spowalnia nasz metabolizm. Dlatego chcąc się odchudzać, warto zadbać o higienę snu.
Jak spać, żeby się wyspać?
No dobrze, wiemy już, że sen niesie za sobą dużo dobrego, ale pytanie – jak spać, żeby robić to dobrze i czerpać z niego jak najwięcej korzyści?
Po pierwsze warto wypracować sobie odpowiedni rytm i kłaść się codziennie o tej samej godzinie. Kolację dobrze jest zjeść ok 2-3 godzin przed snem. Powinna być ona lekkostrawna, ale sycąca. Dbając o dobry sen, powinniśmy wystrzegać się alkoholu, ponieważ sen po nim jest krótki i płytki. Ważne jest też, żeby w sypialni panowała temperatura między 18 a 22 stopniami Celsjusza. Chwilę przed snem warto otworzyć okna i wpuścić do pomieszczenia trochę świeżego powietrza.
Dobrze jest odłożyć telefon i inne urządzenia elektryczne minimum pół godziny przed snem, by wyciszyć organizm. Ten czas możemy przeznaczyć na czytanie lub słuchanie spokojnej muzyki.
Dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 godzin snu dziennie. Wiadomo, że niedobór snu ma wiele przykrych konsekwencji, jednak również jego nadmiar jest szkodliwy. Jeśli nasz cykl snu trwa dłużej, traci on na jakości, a przez to w ciągu dnia możemy czuć zmęczenie i senność.