Znasz to uczucie? Zjadasz pyszny obiad, a po nim czujesz się tak ociężały, że najchętniej uciąłbyś sobie krótką drzemkę. Senność po jedzeniu to powszechne zjawisko, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chociaż uczucie senności po posiłku jest powszechne i zazwyczaj nie budzi obaw, w niektórych przypadkach może ono stanowić sygnał ostrzegawczy o nieprawidłowościach w organizmie.
Kiedy problem senności powinien nas niepokoić?
O ile senność po jedzeniu jest zazwyczaj naturalną reakcją organizmu, o tyle silne i niemożliwe do opanowania uczucie senności może być powodem do niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ po obfitym posiłku lub u osób z problemami z krążeniem, znaczna ilość krwi kierowana jest do jelit, co obniża jej przepływ do mózgu. W rezultacie, do ośrodkowego układu nerwowego trafia mniej krwi niż zwykle, co powoduje nadmierną senność. Jeśli jednak senność jest tak silna, że uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, może to być symptomem poważniejszych schorzeń. W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne.
Pamiętajmy, że nie każda senność po jedzeniu jest powodem do obaw, ale silne i niekontrolowane uczucie senności powinno nas skłonić do konsultacji z lekarzem.
Możliwe przyczyny
Niedoczynność tarczycy
Czujesz się ciągle zmęczony i senny, niezależnie od posiłków? To może być oznaka niedoczynności tarczycy! Problem ten nie tylko powoduje senność, ale również inne dolegliwości, takie jak:
- Wypadanie włosów,
- Zaparcia,
- Trudności z koncentracją i pamięcią,
- Wolniejsze bicie serca,
- Wrażenie zimna,
- Sucha skóra, mimo pielęgnacji.
2. Cukrzyca
Uczucie zmęczenia może być objawem cukrzycy lub insulinooporności – problemów z funkcjonowaniem trzustki. Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, co powoduje nadmiar glukozy we krwi. Senność w tym przypadku towarzyszy:
- Wzrostowi masy ciała i nadmiernemu apetytowi,
- Wzmożonemu pragnieniu,
- Częstszemu oddawaniu moczu,
- Trudnościom z koncentracją,
- Ogólnemu osłabieniu,
- Drżeniu rąk.
3. Leki
Czujesz się senny po posiłku, mimo że nie masz problemów z tarczycą ani cukrzycą? Być może przyczyną są przyjmowane leki! Niektóre z nich mogą powodować wzmożoną senność w ciągu dnia, również po jedzeniu. Do leków, które mogą wywoływać ten efekt uboczny, należą:
- Leki przeciwdepresyjne,
- Leki przeciwpsychotyczne,
- Silne leki przeciwbólowe, np. opioidy,
- Leki obniżające ciśnienie krwi,
- Benzodiazepiny (leki przeciwlękowe, uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe),
4. Hipoglikemia
Hipoglikemia reaktywna to spadek poziomu cukru we krwi poniżej 70 mg/dl w ciągu 3-5 godzin po jedzeniu. Objawy, które jej towarzyszą to m.in.:
- Silne bicie serca,
- Nadmierna potliwość,
- Wzrost ciśnienia krwi,
- Niepokój,
- Drżenie rąk,
- Ciągły głód,
- Brak sił.
Dokładna przyczyna hipoglikemii reaktywnej nie jest znana. Może ona być powiązana z nieprawidłowym stylem życia, takim jak: mała aktywność fizyczna, nieregularne posiłki, źle zbilansowana dieta bogata w cukry proste, nadmierny stres, szybka redukcja masy ciała czy stosowanie diety niskokalorycznej.