Pływasz – nie szalej! Czyli kilka słów o bezpieczeństwie nad wodą 

0
269
Bezpieczeństwo nad wodą
fot. Pixabay

Lato i wakacje zbliżają się wielkimi krokami. W tym czasie duża część urlopowiczów, chcących skorzystać z pięknej pogody, wybiera wypoczynek nad wodą. Niestety, lato to nie tylko plaża, słońce i chłodna woda. To także liczne wypadki, których w większości można by uniknąć.  

Tragiczne statystyki

Według danych dostępnych na oficjalnej stronie Polskiej Policji, w 2020 roku w wyniku utonięcia śmierć poniosło aż 460 osób. Znaczna większość, bo aż 412 przypadków, dotyczyła mężczyzn, ponad połowa utonięć dotyczyła osób powyżej 50 roku życia, a u 117 osób we krwi obecny był alkohol. Do wypadków najczęściej doszło nad rzekami – 118 przypadków, a najrzadziej nad morzem – 25 przypadków. Stosunkowo niewielka liczba utonięć nad morzem wynika z tego, że na większości polskich plaż obecni są wykwalifikowani ratownicy.  

Zachowaj bezpieczeństwo

Nie ma powodu, by rezygnować z relaksu nad wodą. Jednak, jeśli już się na to zdecydujesz, powinieneś przestrzegać kilku zasad, które zminimalizują ryzyko wypadku:

  1. Wybieraj strzeżone kąpieliska – w takich miejscach opiekę sprawuje ratownik, który szybko zareaguje w razie niebezpieczeństwa.
  2. Zrezygnuj z alkoholu – napoje z procentami negatywnie wpływają na postrzeganie sytuacji i koordynację ruchową. Wywołują też większą skłonność do nieodpowiedzialnych zachowań.
  3. Nie skacz do wody – mimo, że to dobra zabawa, niesie ona za sobą ogromne ryzyko kontuzji, a nawet śmierci. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować ze skoków, zdecyduj się na znane ci miejsce, w którym głębokość wody jest odpowiednia, a dna nie pokrywają kamienie. Pod żadnym pozorem nie skacz na główkę – grozi to ciężkim urazem kręgosłupa.
  4. Uważaj na słońce – podczas opalania i pływania noś nakrycie głowy, a na skórę nakładaj krem z filtrem. Zbyt długa ekspozycja na słońce może powodować poparzenia skórne, złe samopoczucie, a w najgorszym przypadku udar słoneczny.
  5. Nie wchodź do wody bezpośrednio po opalaniu – długie przebywanie na słońcu sprawia, że organizm się rozgrzewa i w kontakcie z zimną wodą grozi nam to szokiem termicznym. Zanim wejdziesz do wody, stopniowo schładzaj skórę przez kilka – kilkanaście minut.
  6. Po jedzeniu odczekaj pół godziny – wejście do wody bezpośrednio po dużym posiłku, nie jest najlepszym pomysłem. Możesz czuć się ciężko, twoja wydolność się zmniejszy, a nawet możesz dostać skurczu mięśni. Nad wodą najlepiej postawić na lekkostrawne posiłki.
  7. Pamiętaj o piciu wody – w trakcie upałów o odwodnienie nie jest trudno. Może to skutkować i zawrotami głowy, osłabieniem organizmu, a nawet omdleniem. W trakcie odpoczynku na plaży regularnie nawadniaj organizm.
  8. Nie ryzykuj – jeśli nie czujesz się na siłach nie odpływaj za daleko od brzegu. Decydując się na pokonywanie większych odległości pamiętaj o odpowiedniej asekuracji.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments