Alterglobalizm to ruch społeczno-polityczny, który stawia sobie za cel radykalną zmianę obecnych stosunków ekonomicznych, ekologicznych i społecznych, m.in. poprzez budowanie globalnego społeczeństwa obywatelskiego.
Pewnie większość z Was nigdy o tym ruchu nie słyszała, prawda? Jednak dzisiaj pośrednio alterglobalistami można nazwać osoby, które popierają ekologię, prawa kobiet, równy dostęp do edukacji, brak ubóstwa, niewolnictwa, wyzysku pracowników przez wielkie korporacje itd. Myślę, że każdy z nas może się zgodzić z tymi tezami i tym, że te problemy są faktyczne. Czy jednak te działania mają sens? Oto kilka argumentów na to, że alterglobalizm to ruch, który jest odpowiedzią na problemy dzisiejszego świata, a nie tylko bezowocną krytyką systemu.
- Alterglobalizm to nie tylko krytyka, ale także realne działania, które doprowadzają do faktycznych zmian. Przykładem może być chociażby brazylijskie miasto Porto Alegre (3 mln mieszkańców), gdzie budżet miejski jest tam uchwalany od 1992 roku przy udziale delegatów reprezentujących społeczności lokalne (demokracja uczestnicząca – proces kolektywnego podejmowania decyzji zgodnie z zasadami partycypacji obywatelskiej, z wykorzystaniem kombinacji elementów demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej. Stosowana m.in. w samorządach terytorialnych i pracowniczych). Z naszego najbliższego podwórka można spojrzeć na coraz bardziej popularne w poskich miastach budżety obywatelskie.
- Nie dostrzegamy często działań ruchu alterglobalistycznego, dlatego że zazwyczaj te działania nie mają charakteru wydarzenia ogromnej rangi, o której piszą największe media itp. Jednak codzienne małe zmiany w funkcjonowaniu społeczeństwa można przypisać pracy u podstaw i pracy organicznej wielu członkom organizacji alterglobalistycznych.
- Nie da się rozwiązać problemu nie wiedząc o nim. Każde rozwiązanie trudności trzeba zacząć od trafionej diagnozy i to właśnie robią alterglobaliści. Poprzez swoje działania, akcje, manifestacje, realnie pokazują oni społeczeństwom w czym tkwi szkopuł sprawy i edukują ludzi. Dzięki ich działaniom zdajemy sobie często sprawę z nierówności społecznych, które wywołuje system i których ofiarą sami jesteśmy.
- Nie wiadomo komu przypisać osiagnięcia ruchu alterglobalistycznego. Te dokonania są bezpańskie. Nie uznajemy zasług ruchu alterglobalistycznego, bo nie jest on jednolitą strukturą organizacyjną. Brak mu jednej organizacji której można wszystko przypisać. Alterglobaliści różnią się w poglądach co oddaje charakter ruchu – alterglobaliści nie chcą jednego modelu stereotypowego obywatela, ich celem jest wolność człowieka na wielu płaszczyznach życia, ale tak, by było to sprawiedliwe.
- Wiele osób, które zdają sobie sprawę z problemów, codziennie podejmuje multum kroków do tego, by rozwiązać to zagadnienie. Mobilizują coraz więcej osób do prawidłowych praktyk, edukują. Od małych kroków robionych codziennie przez każdego z nas zaczynają się wielkie zmiany.
- Działania organizacji alterglobalistycznych będą widoczne za dłuższy, odległy czas, bo są pracochłonne i wymagają zmiany utartego schematu, do którego przywykliśmy. Tego, który często jest wygodny dla nas, bo ma wiele zalet np. nie odejdziemy szybko od plastiku, bo jest on tani i wygodny, a nie posiadamy żadnej alternatywy dla tego materiału, co nie znaczy, że powinniśmy nadal korzystać z plastiku. Dlatego to działanie alterglobalistów może być widoczne nawet za kilkadziesiąt czy jeszcze więcej lat.
- W historii alterglobalizm kształtował się od dłuższego czasu, choć w różnej formie. Istniało wiele organizacji anarchistycznych, które miały często poglądy tożsame lub pokrewne alterglobalistom i wielokrotnie skutecznie o nie walczono. Przykłady można mnożyć: Anarchistyczna Federacja Polski, Czarna Gwardia, Czornoje Znamia, Federación Obrera Regional Argentina, Grupa Rewolucjonistów Mścicieli, Ludowy Front Wyzwolenia, Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników, Nabat, Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, Wolne Kobiety, Związek Biednych Chłopów.
- Działania osób, które głoszą poglądy alterglobalistyczne przynoszą wymierne korzyści oraz są coraz głośniejsze i coraz bardziej doceniane i uznawane przez niezależne organizacje mające ugruntowaną pozycję na całym świecie. Przykładem może być nominacja Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla.
Każdy z Was dowiedział się dzisiaj czegoś nowego. Miejmy nadzieję, że skłoni nas to do refleksji. Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w tym temacie.