Zobaczcie gameplay z Afterparty – nowej gry twórców Oxenfree!

gameplay z Afterparty

E3 to nie tylko konferencje wielkich wydawców, ale też małe zapowiedzi. Taką jest właśnie jedyny – jak dotąd – gameplay z Afterparty. Gry, w której z piekła ucieka się za pomocą… dużej ilości alkoholu.

Pierwsze informacje o tej grze pojawiły się kilka miesięcy temu, kiedy Night School Studio pokazało kilka grafik koncepcyjnych i zaprezentowało jej szczegółowy opis. Niemniej dopiero teraz mamy okazję zobaczyć gameplay z Afterparty w akcji. Pokazanemu początkowi rozgrywki towarzyszy rozmowa z założycielem studia produkcyjnego, Seanem Krankelem, oraz Janiną Gavankar, wcielającą się w bohaterkę tytułu, Lolę. Aktorkę znacie zapewne z kampanii fabularnej Star Wars Battlefront II, gdzie odgrywała rolę kapitan Iden Verso. Do sieci trafił jednak również poniższy, niezmącony wywiadem długi fragment gry:

Przez piekło z kuflem w ręku

Gameplay z Afterparty już na pierwszy rzut oka przypomina Oxenfree. Mamy tu podobne okna dialogowe, analogiczną mechanikę rozmowy i poruszania się po lokacji. Zresztą sam Krankel przyznaje, że ich najnowsza gra opierać będzie się o ten sam system dialogowy, przy czym drugą kluczową rolę odgrywać będzie tu również procedura picia alkoholu.

W Afterparty główni bohaterowie – Lola i Milo – przyjaciele oraz świeżutcy absolwenci college’u w nieznanych okoliczności umierają i trafiają do czeluści piekielnych. Nie dość, że mierzą się oni z konceptem istnienia Boga, to na dodatek zmuszeni są przedrzeć się przez domenę samego Szatana. A mogą to zrobić, ponieważ trafiają do piekła pod koniec dnia i zaraz po przetworzeniu grzechów trafiają do… baru. Tam dowiadują się o możliwości ucieczki.

Grafika koncepcyjna - Lola i Milo śpiewają w karaoke

Na szczęście piekło nie wygląda tak, jak choćby w Agony. To po prostu żyjące miasto zbudowane na fundamentach wielu religii, w którym demony w dzień ciężko pracują “kłując ludzi w odpowiednie miejsca”, a w dzień idą się napić ze swoimi ofiarami do pubu. Lola i Milo muszą “wbijać” na te imprezy, i sącząc odpowiednie drinki, kierować swoim losem tak, aby w końcu trafić na afterparty do samego Szatana. To, jak uda się im tam dotrzeć, zależy od nas. Rodzaj wypitego alkoholu wpłynie bowiem na zachowanie naszych bohaterów – jedne dodadzą im kurażu, inne poprawią ich możliwości wokalne. Bohaterowie będą mogli brać udział także w różnych barowych aktywnościach, takich jak beer pong, taniec czy karaoke. O tym co robić, zadecydujemy podczas rozmów, który naturalnie i swobodnie nawiązywać będziemy przez całą rozgrywkę. Sean Krankel podsumowuje to tak:

To jest gra, w które ty determinujesz przebieg historii.

Humor na pierwszym miejscu

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do melancholijnego i niesamowitego Oxenfree gameplay z Afterparty prezentuje się prze-zabawnie. Milo neurotycznie padający na kolanach, wrzeszczący o istnieniu Boga i kontrastująca z nim znużona, milcząca Lola wywołują samoistny uśmiech na twarzach. I całkiem możliwe, że choć gra poruszy poważniejsze tematy – w końcu jej tematem przewodnim, oprócz picia, jest śmierć – to zrobi to bez nadęcia.

I – jak zaprezentowane już na gameplayu – jednym z głównych źródeł humoru będzie dynamika relacji pary protagonistów. Lola i Milo znają się od przedszkola, jednak różni ich prawie wszystko. Milo to przemiły ekstrawertyk stawiający opinię innych wysoko, a Lola buntuje się przeciw społecznym normom i z determinacją dąży do celu. Widzimy to, kiedy po wygranej w beer ponga, otwiera rzucone jej piwo głową, po czym wypija je do dna. Przyglądający się temu demon, łamie czwartą ścianę i kieruje do gracza znamienne: “WTF?”. Afterparty składać będzie się właśnie takich momentów.

Gameplay z najnowszej gry Night School Studio zrobił na mnie naprawdę spore wrażenie. I może ta produkcja nie będzie mieć takiej siły przebicia, jak choćby Anthem zaprezentowany na pokazie Electronic Arts, to warto zagrać w grę bawiącą się konwencjami, która do medium i siebie samej nie podchodzi stuprocentowo serio.

Afterparty pojawi się w 2019 roku na PC, Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch.