Video Game Music Gala na przyszłorocznym FMF!

Choć muzyka w grach wideo nie zawsze wychodzi na pierwszy plan wśród ich odbiorców, to zdecydowanie pełni rolę niemniej ważną od innych elementów tego medium. Nadaje mu niesłychaną głębię i wypełnia życiem. Wszystkich graczy więc powinna ucieszyć wieść, że podczas 11. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się Video Game Music Gala!

Gry wideo nie są obce jednemu z największych krakowskich festiwali. Dwa lata temu w TURON Arenie odbył się koncert z muzyką do Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu i jego dodatków, a w zeszłym roku impreza gościła kompozytora Briana Tylera (Assasin’s Creed: Black Flag). Natomiast przyszłoroczna Video Game Music Gala (2 czerwca) będzie wyjątkowym wydarzeniem, na którym usłyszymy utwory choćby z Medal of Honor, serii Assassin’s Creed, gier Batman Arkham czy Journey.

Jak zawsze na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie Galę swoją obecnością uświetnią wybitni kompozytorzy odpowiedzialni za prezentowane ścieżki dźwiękowe.

Michael Giacchino swoje pierwsze kompozytorskie kroki stawiał tworząc na potrzeby gier wideo. Jego artystyczna droga zaczęła się właśnie od soundtracku do produkcji spod znaku Medal of Honor, z której suitę usłyszymy na Gali. Później jego talent znalazł spełnienie w kinie; skomponował utwory do Iniemamocnych, Odlotu (za co uhonorowany został Oscarem) czy serii filmów Star Trek J. J. Abramsa. Zaś najświeższe dzieła Giacchino to choćby muzyka do: Łotra1. Gwiezdnych wojen – historii i Spider-Man: Homecoming.

Fanów gier niezależnych ucieszy zapewne obecność Austina Wintory’ego – twórcy ścieżek dźwiękowych do The Banner Saga, Monaco czy produkcji thatgamecompany. Koncert Video Game Music Gala uświetni wykonanie specjalnie zaaranżowanej muzyki z Journey, pozbawionej słów gry opartej na muzyce. Za ten projekt kompozytor otrzymał nagrodę Grammy.

Jeśli ktoś z czytających lubił dokonywać niemożliwych skoków wiary w kierunku kupy siana, to z pewnością zadowoli go pojawienie Jespera Kyda. Ten duński kompozytor tworzył dla gier spod znaku Hitman, Assassin’s Creed, ale też Borderlands czy Darksiders. Na koncercie Video Game Music Gala usłyszymy motywy z dwóch pierwszy serii; w tym: Assassin’s Creed 2, Assassin’s Creed Brotherhood, Assassin’s Creed Revelations, Hitman 2: Silent Assassin oraz Hitman: Blood Money.

Na Galę Batmana przywiezie ze sobą Chris Drake. Muzyczny powiew Gotham pojawi się za sprawą tematów z serii gier Arkham oraz Injustice I i II. Z kolei pamięci nieodżałowanego Daniela Lichta poświęcona zostanie suita z Silent Hill: Downpur.

Video Game Music Gala zostanie przygotowana przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Pro Musica Mundi. A poprowadzi ją szwajcarski dyrygent Ludwik Wicki. Będziecie?