Po raz pierwszy w historii możemy być świadkami, jak gra komputerowa trafia do kanonu lektur szkolnych. Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło na swojej stronie This War of Mine do pobrania za darmo.
Walory edukacyjne produkcji
This War of Mine jest pierwszą, w historii polskiej edukacji, pozycją na liście lektur uzupełniających. To z pewnością ważny krok w rozwoju oświaty w naszym kraju, zapowiadany od dwóch lat. Szef MEiN, Przemysław Czarnek, w trakcie konferencji poświęconej projektowi gry edukacji wskazał, że gry komputerowe pozwolą na wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu nauczania.
Wchodzimy w nowy etap unowocześnienia edukacji. Dlatego rekomendujemy włączenie gier wideo do procesu dydaktycznego
This War of Mine za darmo na stronie MEiN
https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1541419506928685056?s=20&t=DTrYjjplFWy8FGPEEnSi0Q
Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło grę w wersji Final Cut za darmo. Zaznaczyło jednak, że jakiekolwiek dalsze udostępnianie, odsprzedawanie, używanie w celach komercyjnych oraz umieszczanie na serwisach do udostępniania plików jest surowo zabronione.
O czym opowiada gra?
This War of Mine jest z pewnością niezwykle udaną produkcją stworzoną przez polskie studio 11 bit studios, wielokrotnie nagradzaną przez międzynarodowe środowisko. Opowiada o losach cywilów próbujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Niektórzy z nich są głodni, inni zmęczeni, a jeszcze inni chorzy. Łączy ich chęć przeżycia i przetrwania. Gracz ma za zadanie kierować nimi i podejmować moralnie skomplikowane decyzje. Nie możemy ocalić wszystkich, dlatego często zostajemy postawieni przed wyborem między mniejszym a większym złem. Decyzje mogą nieść za sobą przykre konsekwencje i w związku z tym powodować wyrzuty sumienia. Chociaż zadaniem gracza jest przetrwanie do zakończenia konfliktu zbrojnego, samo podejmowanie kolejnych prób, nawet tych zakończonych niepowodzeniem, jest w stanie nauczyć o skali okrucieństw i tragedii, jakie niesie za sobą wojna.
This War of Mine i nie tylko
Dzieło 11 bit studios nie jest jedyną rekomendowaną grą przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Udostępniło ono również na swojej stronie produkcję Gra Szyfrów, stworzoną przez Instytut Pamięci Narodowej. Przede wszystkim jest to gra FFP (first person perspective). Składa się z trzech misji. Produkcja opisuje przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ kryptologii na jej zwycięski finał. Zadaniem gracza jest łamanie bolszewickich szyfrów i niszczenie sowieckich pociągów pancernych.
Gra jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.