Square Enix – podsumowanie konferencji na E3 2018

Japońskie studio Square Enix – twórcy serii Final Fantasy czy Kingdom Hearts – nareszcie pojawiło się na targach E3. Co zaprezentowano? Między innymi nowy Tomb Raider, prequel do Life is Strange 2 czy Just Cause 4, a do tego kilka nowych projektów. Konferencja była krótka i intensywna… ale czy na pewno zakończona sukcesem?

Shadow of the Tomb Raider

Pierwsza prezentacja dotyczyła kolejnej części przygód Lary Croft – Shadow of the Tomb Raider. O ile samo pojawienie się tego materiału nie wzbudziło większych emocji (nowy Tomb Raider miał być wszak jedną z gorących premier) o tyle to, jak wygląda gameplay – już tak. Nie wdając się w szczegóły można dosadnie powiedzieć, że nowa, lepsza (?) Lara to asasynka – perfekcyjna skrytobójczyni, mordująca sprawnie i bez mrugnięcia okiem. W krótkim wideo ukazującym walkę zobaczyliśmy wszystko, co znamy z serii Assassin’s Creed: zabójstwa z zeskoku, przyczajanie się w krzakach i błyskawiczne ciosy w plecy, zwabianie wrogów w pułapki, a także namierzanie przeciwników z wysokości… Zabrakło mi tylko jednego – skoku wiary. W zamian za to obiecano nam większy niż wcześniej hub, zjeżdżanie po linach za pomocą haka, możliwość nurkowania i buszowanie po dżungli, by odkryć tajemnice pradawnych grobowców. Chociaż tyle zostało z dawnej Lary…

Premiera gry zapowiedziana jest na wrzesień tego roku.

The Awesome Adventures of Capitan Spirit

Ciekawostką zaprezentowaną przez Square Enix jest The Awesome Adventures of Capitan Spiritcoś w rodzaju prequela czy spin offu do powstającego Life is Strange 2. Tym razem wcielimy się w rolę Chrisa – chłopca wychowywanego tylko przez ojca – który marzy o byciu superbohaterem. Któregoś dnia spotka go wielka, niezwykła przygoda, która wcale nie będzie wytworem jego wyobraźni… i właśnie w tej przygodzie będziemy mu towarzyszyć. Co więcej, dzięki możliwości importu save’ów, decyzje podjęte w The Awesome Adventures wpłyną na to, jak będzie wyglądało Life is Strange 2.

Gra będzie całkowicie darmowa i zostanie udostępniona posiadaczom konsoli (PlayStation 4 i Xbox One) oraz pecetowcom już 26 czerwca.

Just Cause 4

Kolejną dużą zapowiedzią był materiał dotyczący Just Cause 4. Także i tym razem panowie ze Square Enix pokusili się o komentarz, ujawniając kilka ciekawostek. Dla graczy szykuje się przede wszystkim otwarty, żyjący świat, pełen roślin i zwierząt na niespotykaną dotąd skalę, zbudowany na silniku Apex. Co więcej, świat ten będzie się zmieniał – między innymi za sprawą realistycznie przedstawionych zmian pogody, również tych kolosalnych. Zwiastun pokazuje tornada, śnieżyce i burze piaskowe, niszczące mosty i podrywające samochody. Oprócz tego nie zabraknie pojazdów wszelkiej maści – latających, ale także nietypowych jeżdżących, jak na przykład buldożery. Zapowiedziano także, że tytuł będzie o wiele bardziej intuicyjny niż poprzednie części serii i że przeciwnicy zyskają znacząco na inteligencji.

Premiery gry możemy się spodziewać już 4 grudnia tego roku.

Final Fantasy XIV: Stormblood – Under the Moonlight

Kolejna (bardzo skromna) zapowiedź dotyczyła patcha do Final Fantasy XIV: Stormblood, planowanego na lato tego roku. Filmik zaprezentowany przez Square Enix sugeruje możliwe połączenie tego tytułu ze światem gry Monsterworld.

Dragon Quest XI

Tutaj również nie otrzymaliśmy zbyt wiele. Zwiastun, oprócz kolorowych animacji ukazujących wszystko czego można spodziewać się po jRPG-u, zaprezentował nam tylko datę premiery – 4 września tego roku. Wiadomo też, że Square Enix planuje uzupełnić tytuł o edycję specjalną – Edition of Lightzawierającą dodatkowe DLC i pewne cyfrowe bonusy.

Babylon’s Fall

Kolejny krótki zwiastun ukazał interesującą produkcję, o której póki co naprawdę niewiele wiadomo. Z trailera możemy wywnioskować tylko, że szykuje się epicka przygoda w klimatach fantasy, pełna walki i magii. Tytuł ma pojawić się na konsolach PayStation 4 i na Steamie już w przyszłym roku.

Occtopath Traveller

Ta produkcja pokaże się już 13 lipca, ale tylko na konsole Nintendo Switch. Occtopath Traveller to turowe jRPG, osadzone w realiach klasycznego fantasy. Zwiastun zaprezentowany przez Square Enix pokazuje drobne elementy gameplay’u i delikatnie nakreśla rys fabularny.

The Quiet Man

Ten króciutki zwiastun filmowy to właściwie tylko zajawka, która ma zainteresować graczy nowym projektem Sqare Enix. Gra najwyraźniej jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie produkcji, bo poza śladami kontekstu nie znajdziemy tutaj nic więcej. Wygląda na to, że głównym bohaterem będzie niesłyszący mężczyzna, obdarzony nadnaturalnymi zdolnościami, ale więcej informacji poznamy dopiero w sierpniu. Póki co wiadomo tylko, że produkcja pojawi się na Playstation 4 i na Steamie.

Kingdom Hearts III

Na samym końcu zaprezentowano trzecią odsłonę bestsellerowej serii Kingdom Hearts, łączącą w sobie świat Final Fantasy i bajek Disneya. Tym razem wśród bohaterów znajdziemy między innymi księżniczkę Elsę czy bałwana Olafa, znanych nam z animacji Frozen. Zwiastun ukazał też pewne elementy gameplay’u, a także datę premiery – 29 stycznia 2019 roku.

Skromnie czy ubogo?

Choć Square Enix pokazało wiele trailerów i zajawek, trzeba przyznać, że ich prezentacja była nie tyle skromna, co wręcz uboga. Zabrakło komentarzy (słowem od twórców zostały opatrzone ledwie trzy materiały), zabrakło ciekawostek i integrowania się z widzami. Zamiast tego gracze otrzymali niemal czterdziestominutowy ciąg posklejanych ze sobą mini zwiastunów, z rzadka okraszonych jakimkolwiek wyjaśnieniem. Omówień zabrakło szczególnie przy nowych projektach, takich jak Babylon’s Fall czy The Quiet Man, które potencjalnie mogły zainteresować osoby niezaznajomione z innymi produkcjami studia. I choć minimalizm jest w modzie, to jednak tutaj ingerencja studia była aż przesadnie oszczędna, sprawiając nieprzyjemne wrażenie, że materiał przygotowano na kolanie. Sądząc po wyrażanych na bieżąco komentarzach, graczom nie spodobało się takie podejście…

Square Enix na E3 - reakcje widzów
To tylko drobny wycinek komentarzy, jakie posypały się, gdy Square Enix zakończyło swoją prezentację. Trudno było nadążyć z robieniem screenów…

A jak Wy odbieracie prezentację Square Enix? I na którą z zaprezentowanych gier czekacie najbardziej?