Spór o loot boxy. Hazard czy loteria?

loot boxy

W Polsce loot boxy są wciąż legalne, w niektórych krajach już nie, a w jeszcze innych nadal trwają żywe spory o ich uczciwość czy moralność. Loot boxy to gruba przesada, czy wesoła loteria?

Jeszcze w 2017 roku w Belgii wybuchła tzw. „Afera lootboxowa”. Jej skutkiem był całkowity zakaz tego typu praktyk na terenie kraju. Podobne rozwiązanie zastosowano w Holandii. Duża część gier m.in. CS:GO czy Overwatch na skutek nowych przepisów musiała zrezygnować ze sprzedaży skrzynek na terenie wymienionych państw. Od tego czasu, mogłoby się wydawać, sprawa już przycichła. Część twórców gier uderzyło się w pierś, inni zmodyfikowali nieco koncepcję skrzynek i spór o loot boxy mógłby się szybko zakończyć. Jak się okazuje niektórzy walczą do dzisiaj.

loot boxy
Loot boxy w CS:GO nawet przypominają mechanizm losowania jednorękiego bandyty.

Polska hazardowa

Obowiązująca w Polsce ustawa o grach hazardowych nie pozwala na uznanie loot boxów za hazard. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to też szybko zmienić. Jest jednak jeszcze Unia Europejska. Zdaje się, że może to być jedyny podmiot, który będzie w stanie doprowadzić do zmiany polskich przepisów. Póki co jednak, loot boxy w Polsce nie są zagrożone.

EA musi odpuścić

Wracamy do Belgii. Celowo początkowo nie wspominałem o sytuacji z Electronic Arts. Tutaj sprawa jest o tyle ciekawsza, że EA szybko się nie poddało. W przeciwieństwie do CS’a, Overwatch’a, czy Battlefront II, FIFA długo dochodziła swoich praw na drodze sądowej. Zdaniem EA sprzedawanie paczek z piłkarzami nie jest hazardem. Problem oczywiście jest jasny – coinsy zyskują realną wartość, a w sieci można je kupować za realne pieniądze. W świecie handlu wirtualnymi “pseudo walutami” obraca się coraz większymi sumami, a ten proceder jest zupełnie poza kontrolą państwa.

loot boxy
Według niektórych, realna cena Cristiano Ronaldo może nawet przekraczać 500zł.

Nawet Electronic Arts nie poradziło sobie jednak z belgijskim rządem. Pojawiło się już oficjalnie oświadczenie, w który twórcy informują, że już 31 stycznia z gry znikną loot boxy. Oczywiście tylko na terenie Belgii. EA podkreśla jednak, że wciąż nie zgadza się z taką decyzją komisji i nadal obiecuje dążyć do ponownego wprowadzenie loot boxów.

Hazard czy loteria?

Zdaniem Interactive Games and Entertainment Association loot boxy nie są hazardem. Jest to raczej coś na kształt jajka niespodzianki. Kupujesz przedmiot w nadziei, że w środku znajdziesz coś fajnego. Cała sprawa dotyczy jednak realnej wartości. W sytuacji kiedy wylosowanych przedmiotów nie możemy sprzedać i nie posiadają one realnej wartości – nie ma problemu. Wówczas jest to jajko niespodzianka. Gorzej – kiedy fantami możemy handlować na ogromną skalę. Wtedy staję się to już hazardem, ponieważ losujemy coś, co później możemy wymienić na realne pieniądze. Póki co, pozostaje nam czekać na dalszy rozwój tej sprawy.

Resident Evil II Remake otrzyma trzy dodatkowe DLC!

Resident Evil II Remake otrzyma trzy dodatkowe DLC!