Sony – podsumowanie konferencji na E3 2018

Sony E3 2018

Podczas tegorocznych targów E3 Sony nie miało łatwego zadania. Poprzedzająca ją konferencja Microsoftu podniosła wysoko próg swoimi dziesiątkami nowych gier i informacjami o usługach. Jak japoński gigant poradził sobie z pokładanymi w nim oczekiwaniami?

The Last of Us: Part II

Na pierwszy ogień rzucono The Last of Us: Part II. Klimatyczna gra przygotowywana przez Naughty Dog odsłoniła przed graczami nieco kart. Podczas konferencji Sony doczekaliśmy się klimatycznego gameplayu, który zawierał w sobie wstawki fabularne, jak również rozgrywkę. Wygląda to raczej na poprawę i szlifowanie już stworzonych mechanik, zamiast tworzenia nowych. Choć sam materiał prezentował się bardzo atrakcyjnie, to w wątpliwość należy poddać jego aspekt odgrywania “na żywo”. Poszczególne sceny wyglądały na oskryptowane, co szczególnie rzucało się w oczy pod koniec pokazu. Pod kątem fabularnym nic się nie zmieniło w stosunku do poprzednich informacji: wcielimy się w postać Ellie, a w grze poza akcją istotną rolę odgrywać będzie skradanie.

God of War

Tutaj raczej niewielkie napomknięcie, niż rozbudowana wiadomość. Podczas rozmów na konferencji padło, że God of War otrzyma tryb nowej gry +.

Call of Duty: Black Ops 3

3… nie 4. Dowiedzieliśmy się, że do trzeciej części Black Opsa zostaną dodane w aktualizacji nowe mapy z poprzednich części. Z kolei sama gra jest teraz dostępna za darmo dla abonentów PlayStation Plus.

Destiny 2: Forsaken

Następnie przedstawiono nam trailer nowego dodatku do Destiny 2 zatytułowanego Forsaken. Dodatek zadebiutuje 4 września tego roku.

Ghosts of Tsushima

Następnie na scenę wyszedł muzyk i wprowadził nas w klimaty dalekiego wschodu. Gra zatytułowana Ghost of Tsushima rozpoczęła się od galopu uzbrojonego w katanę mężczyzny po pięknie renderowanych polach. Gameplay pełen walki, skradania i imponujących widoków prezentował się nader atrakcyjnie. Za grę odpowiada studio Sucker Punch znane m.in. z serii InFamous. Nie poznaliśmy daty premiery ani żadnych dodatkowych informacji.

Control

Kolejną zaprezentowaną podczas konferencji Sony grą był Control. Poznaliśmy krótki trailer, w którym kobieta dzierżąca składający się z sześcianów pistolet manipulowała obiektami, miotając nimi we wrogów w zmieniającym swoją strukturę domu. Tytuł zapowiada się na ciekawą wariację i zabawę silnikiem fizycznym w polewie nietypowej, futurystycznej oprawy. Za jego produkcję odpowiada Remedy, a gra wyjdzie w 2019 roku.

Resident Evil 2

A teraz coś dla fanów zombiaków! Na scenę wystawiono remake Resident Evil 2. Zapowiedziana 2 lata temu gra została przedstawiona na pierwszym materiale. Pokazano w nim krótkie elementy gameplayu świadczące o tym, że kamera zostanie przeniesiona za plecy bohatera jak w częściach od 4 wzwyż, a nie jak w przypadku oryginału. Nad grą pracuje ten sam oddział Capcomu, który tworzył remake pierwszej części, a jej premiera została zaplanowana na 25 stycznia 2019 roku.

Trover Saves the Universe

Następny zwiastun to prawdziwa gratka dla fanów Ricka i Mortiego. Podczas wystawy Sony zapowiedziano powstawanie gry Trover Saves the Universe, a bazując na trailerze będzie ona tak wierna duchowi i humorowi serialu, jak to tylko możliwe. Możemy więc spodziewać się masy pokręconego, czarnego humoru w nieograniczonych odmętach galaktyki. Daty premiery nie znamy, a gra wyjdzie jedynie na PlayStation 4 i PlayStation VR.

Kingdoms Hearts III

Po raz trzeci w tym roku mogliśmy obejrzeć Kingdom Hearts III. Wiele zostało już o nim zostało powiedziane pod informacjami o Microsofcie i Square Enix, dlatego tutaj tylko pokrótce: w trzecim zwiastunie gry pokazano Jacka Sparowa, jak również wiele innych postaci i potworów z Piratów z Karaibów. Do tego pokazano też, że w grze zobaczymy uniwersa z Toy Story oraz Potworów i Spółki. Premiera zaplanowana na 29 stycznia 2019 roku. Dodatkowo na PlayStation Network będzie można zakupić 3 części serii w jednym pakiecie, a konsola PlayStation 4 doczeka się wydania kolekcjonerskiego inspirowanego serią.

Death Stranding

Następnie na ekranach zagościł Kojima ze swoją nadchodzącą grą Death Stranding. W niewiele mówiącym gameplayu mieliśmy okazję zobaczyć świat, nowe postaci i poczuć się zdezorientowanymi. Materiał, choć dość długi, nie ujawnił niczego nowego pozostawiając wszystko domysłom i fanom analizującym trailery klatka po klatce. Za pewne więc niedługo dowiemy się czegoś więcej za sprawą samych graczy. Na razie mamy to.

Nioh 2

Następnie na scenie znów zagościł orient! W krótkim teaserze zaprezentowano, że powstaje Nioh 2. Niestety nie zdradzono żadnych więcej informacji.

Spider-Man

Chwilę potem miejsce yokai zastąpiła pajęcza sieć. Po krótkim wstępie fabularnym mogliśmy zobaczyć gameplay ze Spider-Mana. W materiale mogliśmy zobaczyć dynamiczną walkę, pajęczy zmysł, dynamiczne przemieszczanie się po lokacjach oraz wchodzenie w interakcję z otoczeniem. Gra zadebiutuje 7 września i ukaże się tylko na PlayStation 4.

Deracine

Konferencję zamknął trailer poświęconej na PlayStation VR nowej gry From Software o tytule Deracine. Materiał nie zdradził jednak zbyt wielu nowych informacji poza tym, że raczej nie będzie miał zbyt wiele wspólnego z grami typu Dark Souls.

I tak zakończyła się cała konferencja. Nie pokazano na niej tak wiele gier jak w przypadku Microsoftu, ale te, które pokazano zrobiły dobre wrażenie. Trzeba jednak przyznać, że Sony nie udało się sprostać ilości gier, jaką wystosowali do graczy zieloni.