Recenzja gry Na Skrzydłach: Ptaki Azji

0
19

Na Skrzydłach to obecnie jedna z największych planszówkowych marek. Ogromna popularność gry podstawowej powoduje, że wciąż wydawane są kolejne rozszerzenia z dodatkowymi kartami. Czy Ptaki Azji, czyli najnowszy dodatek wart jest swojej ceny?

W czym tkwi sekret sukcesu serii Na Skrzydłach? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Generalnie widać trend, w którym twórcy umieszczają swoje gry w klimatach roślinno-zwierzęce. Widać, konsumenci są zainteresowani tego typu rozrywkami. Na Skrzydłach po za prostymi i przejrzystymi zasadami, posiada pięknie ilustrowane karty, przepełnione ciekawostkami dotyczącymi pojawiających się tam ptaków. Taki walor edukacyjny na pewno wzmożył zainteresowanie grą. Na Skrzydłach to bardzo grywalna, pięknie wydana i mądra gra. Czy jeśli masz już grę podstawową, powinieneś zainteresować się edycją azjatycką?

Ptaki Azji, czyli 3 w 1

W trzecim dodatku do gry Na Skrzydłach masz okazję powiększyć swój rezerwat o gatunki kolorowych i niezwykle ciekawych ptaków. W grze poznasz okazy wybrane spośród ponad 2800 gatunków żyjących na terenie Azji. W pudełku znajdziesz 90 zupełnie nowych kart ptaków i 14 kart bonusowych, które możesz wykorzystać w dowolnej rozgrywce. Oprócz nich, w pudełku znajdziesz też 2 inne, niezależne od siebie rozszerzenia, które pozwolą na nowo odkryć świat ptasich rezerwatów. Tryb duetu zapewni specjalne zasady dla rozgrywek dwuosobowych, mechanizm Automy umożliwi rozgrywki solo, a tryb stada pozwoli zaprosić do stołu 6. i 7. gracza.

rebel-dodatek-na-skrzydlach-ptaki-azji-foto5-1024x683 Na Skrzydłach: Ptaki Azji

Więc tak naprawdę, kupując rozszerzenie Ptaki Azji, otrzymujesz nie jeden, a aż 3 unikatowe produkty. Już sam ten fakt powinien Cię zainteresować. Bardzo ciężko znaleźć w tym gatunku grę planszową, w którą może zagrać 7 graczy. Na taką grupę zazwyczaj proponowane są gry imprezowe, ale z Ptakami Azji, możecie zagrać w coś bardziej ambitnego! Na czym polega tryb stada?

Tryb Stada

Dla płynności rozgrywki tryb stada wymaga, aby swoje tury rozgrywało równocześnie 2 aktywnych graczy. Jednakże gracze nadal grają na własny rachunek. Każdy gracz zostanie przydzielony do 1 z 2 grup posiadającej własną tackę na karty i karmnik i przez całą grę będzie korzystał tylko z zasobów tej grupy. Obie grupy będą dzieliły ze sobą żetony celów, różowe zdolności aktywowane poczynaniami przeciwników oraz wszelkie zdolności ptaków wpływające na innych uczestników rozgrywki. Zabieg ten mocno przyśpiesza potencjalną rozgrywkę. Szczerze, to nie chcę sobie wyobrażać, jaki downtime mieliby gracze, gdyby musieli na swój ruch czekać, aż 6 gracz zakończy swoją turę. Tutaj idzie to w miarę płynnie, choć cała rozgrywka potrafi zająć grubo ponad 2 godziny. Nie jest to mój ulubiony tryb w Na Skrzydłach, ale fajnie mieć opcję zagrania podczas imprez i spotkań w większym gronie.

rebel-dodatek-na-skrzydlach-ptaki-azji-foto3-1024x683 Na Skrzydłach: Ptaki Azji

Tryb Duetu

Natomiast to co do mnie przemawia najbardziej to tryb duetu, który jest fantastyczny! W Na Skrzydłach zazwyczaj grywałem w 2 osoby, a teraz w zasadzie nie chce mi się zaczynać zabawy z podstawką. Zdecydowanie częściej na moim stole lądują Ptaki Azji w trybie duetu. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Do rozgrywki dochodzi specjalna mapa, a każdy z graczy otrzymuje specjalne żetony. Początkowo kładzie je na każdym miejscu na karty ptaków. Gdy zagrywamy kartę ptaka, ściągamy żeton i przekładamy go w odpowiednie miejsce na mapie. Zależy nam, żeby odpowiednio rozmieszczać nasze żetony – zapewni nam to możliwość realizacji celów oraz niekiedy atrakcyjne bonusy, które mogą mocno napędzić nasz silniczek kart. Ten specjalny moduł dodaje atrakcyjności grze, wprowadzając element wyścigu i jeszcze większej konieczności przemyślanego zagrywania kart.

Solo / dodatek

Ptaki Azji dodają również tryb solo z automą. Działa on poprawnie i zachęca do kolejnych partii i wykręcania najlepszych możliwych wyników. Fajnie, że jest chociaż nie jest to główny atut tego wydawnictwa.

Jeśli chcemy potraktować Ptaki Azji jak zwykły dodatek, to oczywiście też możemy. Ot dokładamy karty do talii podstawki, tasujemy i gramy ciesząc się wiekszą regrywalnością i możliwościami budowania silniczka. Zauważyłem jednak, że karty Azji fajnie się ze sobą kombują, więc dodając je do tali głównej, mocno zmniejszamy możliwość wylosowania odpowiedniej karty do gry – miejcie to na uwadze!

rebel-dodatek-na-skrzydlach-ptaki-azji-foto2-1024x683 Na Skrzydłach: Ptaki Azji
Jakość wykonania

Na Skrzydłach przyzwyczaiło nas do przywiązania do detalu. Jakość wykonania podstawki i wcześniejszych dodatków, stała na bardzo wysokim poziomie i nie inaczej jest w przypadku Ptaków Azji. Karty są grube i świetnie zilustrowane, drewniane żetony solidne, a te tekturowe o odpowiedniej grubości. Jajka też są bardzo przyjmie, choć zdecydowanie wolę pastelowe odcienie, jakie znajdziemy w podstawce. Te czerwone trochę kłują w oczy, choć to tylko moja opinia i przypuszczam, że większość normalnych graczy nawet specjalnie nie zwróci na to uwagi. Jeśli miałbym się trochę przyczepić, to pojemniki na żetony są zbyt płytkie, a samo pudełko powinno być ciut większe. Z trudem domyka mi się to co jest w środku!

Podsumowanie

Na Skrzydłach: Ptaki Azji to fantastyczna gra i całkiem fajny dodatek. Zecydowanie częściej grałem w tryb duetu, aniżeli uzupełniałem podstawkę o azjatyckie ptactwo. Rozrywka sprawia masę frajdy, po raz kolejny możemy się sporo nauczyć z kart ptaków, a ilustracje po prostu cieszą oko. To zdecydowanie jedna z najciekawszych dwuosobówek w jakie grałem w tym roku! Gorąco polecam!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments