Patch 9.3 w League of Legends – 5 zmian wartych uwagi

patch 9.3
Patch 9.3 drastycznie wpłynął na rozgrywkę.

Od kilku dni na serwerach League of Legends gości już patch 9.3. Lista modyfikacji zawarta w najnowszej łatce od Riot Games, wzbudziła wiele kontrowersji. Nerfy niszczące całkowicie potencjał niektórych silnych postaci, pozostawienie innych “OPeków” w spokoju, czy też wielkie zmiany w przedmiotach dla ADC. Jeśli zastanawiacie się, które korekty miały największy wpływ po wprowadzeniu ich na oficjalne serwery – czytajcie dalej!

Akali

Wojownicza pani ninja, wzbudzała mieszane uczucia u społeczności League of Legends, już od samego początku po wyjściu jej reworka. Niektórzy kochali ją za jej innowacyjne i efektowne mechaniki, inni wprost przeciwnie – uznawali je za irytujące. Rozgrywki na wysokim poziomie jednak szybko zweryfikowały rzeczywistość – Akali była mocno przesadzona. Nawet po kilku pomniejszych nerfach, postać była herosem “pick or ban”. W łatce 9.3 jednak wszystko się zmieniło. Fakt odebrania tej bohaterce niewidzialności pod wieżami przeciwnika podczas trwania jej Osłony Zmierzchu (W) oraz usunięcie uzdrawiania z Techniki Pięciu Cięć (Q), sprawia, że Akali z samego szczytu spadła do grona postaci, którymi gra jest kompletnie nieefektywna. Jej największe atuty – niesamowicie silny laning phase oraz możliwość łatwego nurkowania pod wrogie wieżyczki, zostały całkowicie zneutralizowane, tym samym zabijając jej użyteczność.

patch 9.3
Zabójcza pani ninja drastycznie straciła na swojej użyteczności.

Aatrox

Ostrze Darkinów, jest kolejną postacią, która po swoim reworku nieprzerwanie gości w mecie. Duże obrażenia we wczesnej fazie gry, mobilność oraz ultimate z lepszą wersją Anioła Stróża – tyle wystarczyło Aatroxowi do totalnej dominacji. Dodatkowo jego problemem na scenie profesjonalnej, była wyjątkowa elastyczność – nasz wojownik znajdzie dla siebie miejsce zarówno w lesie jak i na obu solo alejkach. Włodarze z Riot Games uznali jednak, że czas położyć kres jego hegemonii. W bieżącej łatce, Aatrox został pozbawiony możliwość leczenia się z celów innych niż wrodzy bohaterowie, a jego Doskok Umbry (E), nie posiada już systemu ładunków. Zmiany te sprawiają, iż sustain darkina na linii nie jest już tak potężny, a w pełni skuteczne wykorzystanie jego Ostrza Darkinów (Q), stanowi teraz nie lada problem. Tylko czas pokaże czy ten bohater dalej będzie miał  miejsce pośród najsilniejszych herosów League.

patch 9.3
Czy wojownik darkinów wciąż jest grywalny?

Irelia

Fraza “Better nerf Irelia” na przestrzeni lat wciąż nie traci swojego impaktu. Pani Ostrzy obrywa osłabieniami już od kilku łatek. Mimo znacznego zmniejszenia siły, pozostawała ciągle niebezpiecznym oraz popularnym wyborem wśród graczy soloQ jak i profesjonalistów. Tym drugim służyła także uniwersalność Irelii – to bohater który dawał radę zarówno na Topie jak i Midzie. Patch 9.3 oraz jego modyfikacje świadczą o zamiarach zmiany tego stanu rzeczy – mieszkanka Ionii ma być bohaterem na górną aleję. Jej umiejętność bierna, teraz podczas stackowania daje prędkość ataku, a dopiero przy pełnym jej naładowaniu – bonusowe obrażenia. Jej Buntowniczy Taniec (W), obecnie redukuje tylko obrażenia fizyczne. Zmiany te sprawiają, że Pani Ostrzy nie będzie już tak efektywna na magów – zarówno będą oni zadawali jej większe obrażenia, jak i nie dadzą jej tak łatwo używać jej umiejętności biernej.

patch 9.3
Czy Pani Ostrzy w końcu zniknie z środkowej alejki?

Lissandra 

W przypadku naszej królowej lodu, patch 9.3 nie zaskakuje niesamowitymi zmianami – zaskakuje ich brakiem. Lodowa wiedźma dominuje soloQ jak i scenę profesjonalną już od dłuższego czasu. Powody ku temu są niezwykle proste – bardzo dobry push, trudność w zabiciu jak i tona umiejętności kontroli tłumu. Po osłabieniach najsilniejszych postaci środkowej alei, takich jak chociażby Galio i Akali, społeczność spodziewała się, że również Lissandra znajdzie się na celowniku Riot Games. Tak jednak się nie stało – jedyne zmiany które dotknęły tej bohaterki, to niewielkie zwiększenie kosztów many na jej Odłamku Lodu (Q) oraz Ścieżce Lodowca (E). Sprawia to, iż przy obecnej sile pozostałych wyborów na mida, lodowa wiedźma nie ma sobie równych – pick or ban!

patch 9.3
Lodowa Wiedźma wraz z patchem 9.3 stała się niekwestionowaną królową środkowej alei.

Przedmioty dla AD Carry

Ostatnia z omawianych zmian nie będzie nerfem czy buffem konkretnej postaci – będzie zmianą itemizacji dla całej klasy postaci. Riot Games od dłuższego czasu starało się przywrócić do gry strzelców korzystających z przedmiotów zapewniających szansę na trafienie krytyczne. Patch 9.3 okazał się być dla nich odpowiednim momentem na wykonanie ruchu w tę stronę. Ostrze Nieskończoności zostało przywrócone do swojej pierwotnej formy – zapewnia teraz AD oraz szansę na trafienie krytyczne. Zmian doczekały się także wszystkie przedmioty składane z Zapału (którego koszt, również powędrował w dół, pozwalając na szybszy “power spike”). Jak więc obecnie wygląda itemizacja dla chociażby Caitlyn czy Tristany? Waszym pierwszym zakupem powinno być Ostrze Nieskończoności, następnie Kosa Statikka oraz Ognista Armata (oba te przedmioty posiadają teraz niższy koszt). Oprócz butów, build wieńczymy Krwiopijcą i nowiuteńką Klingą Burzy – ta bowiem zapewnia tam teraz efekt spowolnienia przy pojedynczych autoatakach, a co ważniejsze zwiększa efektywność efektów Naładowania (takich jak chociażby Kosa Statika czy Fleet Footwork).

patch 9.3
Przedmioty proponowane dla strzelców korzystających z szansy na trafienie krytyczne.

Jak podoba wam się patch 9.3? Jesteście zadowoleni ze zmian przedmiotów dla ADC, jak i modyfikacji najpopularniejszych bohaterów? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Jak sprawuje się Sylas? – League of Legends