(Nie?)pełnosprawne oblicze esportu – film Druga Strona

Film Druga Strona

O esporcie mówi się bardzo dużo, niemniej jest to rzecz na tyle młoda, że w każdym momencie możemy dostrzec w niej coś indywidualnego i zaskakującego. To samo tyczy się niepełnosprawnych graczy.

Druga Strona to krótkometrażowy film dokumentalny w trakcie realizacji. Jego głównym bohaterem jest niepełnosprawny gracz esportowy Marcin Bielańczuk. Cała akcja jest finansowana przez zainteresowane wsparciem osoby na portalu zrzutka.pl. Do końca zbiórki pozostało niewiele czasu, bowiem kończy się ona 28 marca.

Film Druga Strona
Ambicje i zawziętość Marcina mogą być dla nas zwykłych graczy wskazówką do poprawy naszych rozgrywek.

O filmie Druga Strona

Jak wspomina sam reżyser – Jakub Zalewski – konieczne jest śledzenie głównego bohatera. Ekipa filmowa już od ponad roku podąża za nim z kamerą.

Marcin marzy o tym, aby zostać profesjonalnym graczem e-sportowym w grze Counter Strike Global Offensive. Pomimo swojej choroby, każdego dnia walczy o to, aby rozwijać się w tym co kocha.

Film opowiada o nieustannej walce głównego bohatera z codziennością. Łamie stereotypy niepełnosprawności i pokazuje, że pomimo wielu ograniczeń można dążyć do wyznaczonych celów. 

To historia o nieustannym podążaniu własną e-sportową ścieżką, stawianiu sobie barier oraz miłości do gier.

Taki opis filmu możemy przeczytać na stronie zbiórki filmu Druga Strona. Marcin ma 19 lat, od urodzenia zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni – SMA typu pierwszego. Oznacza to najcięższą postać choroby, uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie, jak np. chodzenie.

Bohater dokumentu kilka lat temu zainteresował się esportem, a mniej więcej w 2014 roku zajął się grą Counter Strike: Global Offensive. Nie jest to jednak sprawa tak prosta jak mogłoby się nam wszystkim wydawać. Sposób rozgrywki Marcina skrajnie różni się od tego, który znamy z naszej codzienności. Używa on bowiem dwóch myszek i klawiatury.

Pierwsza z nich, umieszczona na brzuchu gracza jest używana do strzelania. Druga, znajdująca się pod lewą stopą umożliwia poruszanie się. Klawiatura natomiast odpowiada za resztę czynności, między innymi zakup przedmiotów.

Proces produkcyjny

Dotychczas ekipie udało się zrealizować trzy okresy zdjęciowe. Podczas nich śledzono codzienne życie bohatera dokumentu, a także jego rozgrywki w CS:GO. Ponadto nakręcono także ubiegłoroczne Intel Extreme Masters.

Film Druga Strona
Wielkie święto polskiego esportu – Intel Extreme Masters Katowice

Aktualnie Marcin i jego drużyna zawzięcie trenują, aby w końcu wziąć udział w profesjonalnych zawodach esportowych i zmierzyć się z innymi drużynami.

Jak to bywa przy akcjach crowdfundingowych, za wsparcie produkcji autorzy oferują odpowiednie nagrody za dany próg pieniężny uzyskany przez daną osobę, ale o tym i o wielu innych sprawach związanych z tym niezwykle ciekawym przedsięwzięciem dowiecie się z oficjalnej strony zbiórki.

Warto także zapoznać się z materiałem promocyjnym całej akcji: