Jedną z Wielkanocnych tradycji jest ukrywanie przed dziećmi kolorowych pisanek, tak by później ich szukały. W grach wideo, twórcy również ukrywają różnego rodzaju małe „smaczki” aby zaskoczyć, rozbawić lub nagrodzić co bardziej ciekawskich graczy. Od subtelnych odniesień do popkultury po złożone zagadki wymagające współpracy społeczności – te „easter eggi”, bo tak nazywamy te elementy, wzbogacają rozgrywkę i budują więź między graczami a twórcami. Niedawno świętowaliśmy właśnie Wielkanoc, a to świetna okazja aby przyjrzeć się najlepszym naszym zdaniem easter eggom w grach wideo.
Indiana Jones i Fallout: New Vegas
Studio Bethesda ma za sobą już wieloletnią tradycję dodawania do swoich produkcji nawiązań do popkultury. Jednak easter egg z Fallout: New Vegas zasługuje na specjalną uwagę. Przemierzając Primm, jedno z dostępnych w grze postapokaliptycznych miasteczek, możemy natknąć się na lodówkę. Po otwarciu jej, graczom ukazuje się szkielet wraz z charakterystyczną fedorą na czaszce. Jest to nawiązanie do filmu Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, w którym to grany przez Harrisona Forda poszukiwacz przeżywa wybuch bomby atomowej ukrywając się właśnie w lodówce.
Kod Konami (wiele gier)
W trakcie programowania gier wideo twórcy muszą wielokrotnie przechodzić określone segmenty rozgrywki, testując czy wszystko działa jak należy i czy grę faktycznie da się ukończyć. Jednakże programiści to tylko ludzie więc w gry wideo mogą być… najzwyczajniej słabi. Dlatego wielu twórców umieszcza w grach specjalne kody ułatwiające rozgrywkę. Jednym z takich kodów był ikoniczny już kod Konami. Po raz pierwszy słynna kombinacja(góra, góra, dół, dół, lewo, prawo, lewo, prawo, B, A, START) pojawiła się w 1988 roku w grze Contra. Od tego czasu kod Konami pojawiał się w innych produkcjach japońskiego studia, jak również w produkcjach innych deweloperów. Słynny kod dotarł nawet poza świat gier, sekwencję znaleźć możemy w różnych programach telewizyjnych, filmach, a nawet w niektórych sprzętach domowych.
You’re not supposed to get here, you know? (seria Grand Theft Auto)
Projektując mapę po której poruszać będzie się gracz, twórcy biorą pod uwagę ograniczenia sprzętowe i pojemnościowe nośników pamięci, dlatego nie cała plansza jest wykończona w 100%. Często zdarza się więc, że w miejscach gdzie gracz nie powinien normalnie być w stanie się dostać, świat rozgrywki pozostaje niedokończony. Równie często jednak, okazuje się że programiści nie doceniają pomysłowości graczy. Studio Rockstar Games zdawało sobie sprawę że nie są w stanie powstrzymać graczy przed opuszczeniem granic rozgrywki, dlatego postanowili w takich miejscach obrazki z napisem „You’re not supposed to get here”.
Krowi poziom w Diablo II
Teraz czas na coś… dziwnego. Diablo II to dość mroczna gra RPG. Twórcy z Blizzard Entertainment chyba stwierdzili że ich produkcja jest zbyt mroczna, ponieważ postanowili dodać dość absurdalny akcent. Po wykonaniu specjalnej sekwencji w gracze mają okazję odblokować „Secret Cow Level” – surrealistyczny poziom pełen uzbrojonych krów atakujących w hordach. Easter egg stał się tak popularny, że Blizzard nawiązywał do niego w innych grach, a fani po dziś dzień żartują, że „krowy rządzą”.
UFO nie oszczędza nikogo, nawet kierowców rajdowych
Trzymając się klimatu dziwności, w wydanej w 1998 roku grze rajdowej Colin McRae: Rally, możemy doświadczyć… abdukcji przez kosmitów. Jeżeli gracz wybierze rajd w Australii w nocy, i w odpowiednim miejscu zjedzie z trasy, nasza rajdówka zostanie uniesiona przez kosmitów i zabrana do wnętrza UFO. Przybysze z innej planety jednak nie porwą nas na zawsze, po kilku sekundach nasze auto powraca, jednak jest nieco inne, bardziej… galaretowate?
Zdjęcie deweloperów w Wiedźmin3: Dziki Gon
Wracając na ziemię, w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon możemy znaleźć bardzo miły easter egg. Na najwyższej górze Tussaint twórcy ukryli zdjęcie przedstawiające cały zespół deweloperów odpowiedzialnych za powstanie gry. Niestety, w normalnej rozgrywce zdjęcia nie zobaczymy. Szczyt góry nie jest dostępny dla gracza, więc aby się tam dostać musimy posłużyć się modami.
Sekretny pokój w Doom II
Seria Doom to klasyka pierwszoosobowych strzelanek. W Doom II z 1994 roku znajduje się jeden z najbardziej ikonicznych easter eggów w historii. Na poziomie „Industrial Zone” gracze, odnaleźć mogą ukryte przejście, przez które trafią do tajemniczego pokoju z głową Johna Romero – jednego z współtwórców gry – nabitą na pal. Po zbliżeniu się do głowy słychać odwrócony głos Romero mówiący: „To kill me, you must be better than me”.
Easter egg w GTA Vice City
Seria GTA słynie z niesamowicie przemyślanych easter eggów, a czwarta odsłona cyklu, Vice City, dodaje do tego niepowtarzalny klimat lat 80. Jednak jedna ciekawostka jest nietypowa. Najciekawszym easter eggiem GTA Vice City jest… jajo. Dosłownie. W dzielnicy Ocean Beach, na dachu jednego z budynków, jedna ze ścian pozbawiona jest kolizji, a po precyzyjnym skoku gracze mogą znaleźć ustawione na podeście ogromne, wielkanocne jajko z napisem „Easter Egg”.
Ciekawostką jest fakt, że podobny easter egg znajduje się w tym samym miejscu w GTA Vice City Stories. Jako że gra osadzona jest kilka lat przed wydarzeniami z Vice City, w tej odsłonie wielkanocne jajo jest w trakcie budowy.
Easter eggi w grach wideo to coś więcej niż tylko ukryte smaczki – to sposób twórców aby ukazać swoją kreatywność, ich poczucie humoru oraz podkreślić szacunek dla graczy eksplorujących każdy zakątek wirtualnych światów. Od absurdalnych krów w Diablo II, przez kosmiczną przygodę w rajdówce, po subtelne hołdy dla popkultury – easter eggi sprawiają, że gry stają się niezapomniane. Wielkanoc może być już za nami, ale poszukiwanie pisanek w grach trwa przez cały rok. Z naszej strony to tyle, jednak wy możecie włączyć swoją ulubioną grę, i na własną rękę szukać własnych „znajdziek”.