Gothic 2 Online
Jak nazwa podpowiada – modyfikacja, która skupiona jest na rozgrywce multiplayer. Nie doświadczymy tutaj jednak wspólnego przechodzenia Gothica w co-opie, czy wspólne rozwiązywanie tych samych, znanych nam zadań. Mod zrzesza wokół siebie społeczność graczy, którzy umiłowali wspólne spędzanie czasu na zielonej wyspie Khorinis, kolonii karnej, czy autorskich mapach. Serwery całego projektu można podzielić ze względu na rodzaj rozgrywki. Będą to: survival, MMO, DeathMatch i najpopularniejszy – RolePlay. Same światy prowadzone są przez graczy, dla graczy, toteż nie idą za nimi profesjonalne wsparcie, czy regularne aktualizacje. Frekwencja jest zmienna i niestabilna. Bywają okresy, gdzie na serwerach bawi się wspólnie kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset graczy. Są też takie, podczas których liczba osób na każdym serwerze wynosi “okrągłe” zero.
Prosty rolnik czy dziarski najemnik?
Bez wątpienia najpopularniejszym i najludniejszym trybem (przynajmniej w Polsce) jest RolePlay. Polega on na odgrywaniu przemyślanej wcześniej postaci, a to wszystko w założeniach i w klimacie Gothica. Dzięki wbudowanemu czatowi piszemy, co powiedziałaby nasza postać, a dzięki odpowiednim komendom możemy opisać co robi lub jak wygląda. Częstym zabiegiem stosowanym przez graczy jest napisanie karty postaci, którą mamy zamiar grać. Wrzuca się je na fora, bądź kanały Discord odpowiedni serwerów. W obronie klimatu stoi zwykle powołana specjalnie kadra moderatorska, która wyrzuca z gry graczy mających na celu zepsuć rozgrywkę pozostałym. Takie światy minimalnie korzystają z mechaniki, która bazowo znajduje się w grze. Często dochodzi do organizowania przeróżnych wydarzeń lub zapowiadanie wątków fabularnych za pośrednictwem forów lub kanałów.
Rozgrywka zazwyczaj nie niesie ze sobą żadnych korzyści “namacalnych”. Gracze spotykają się, by wspólnie poczuć niepowtarzalny klimat, jaki oferuje sobą produkt Piranha Bytes “bawiąc się” w szlachetnych paladynów, czy dostojnym magów. Obecnie serwery coraz częściej jednak implementują poszczególne systemy, by dać graczom uczucie posiadania faktycznego majątku. Stosuje się “fizyczną” walutę, ale też funkcjonują systemy craftingu, dzięki czemu uczestniczy mogą zostawać rzemieślnikami z prawdziwego zdarzenia. Gothic Online, zważywszy na swoją osobliwość i niecodzienne założenia, zdecydowanie jest ciekawostką wartą wypróbowania.
Zagraj, jeśli:
- zawsze marzyłeś o przeniesieniu się do świata Gothic;
- lubisz dużo pisać, a papierowe RPG to twój chleb powszedni;
- nie przeszkadza ci obecność innych ludzi.
Super artykuł. Chyba spróbuję ponownie pograć . Tym razem z modami.