Moskwa ujrzy światło dzienne? – Metro Exodus

Zima nuklearna w Metro Exodus

Uniwersum Metro 2033 nie raz potrafiło zaskoczyć fanów serii. Najnowsza z gier, czyli Metro Exodus ma pozwolić nam na większą eksplorację ponuklearnej Moskwy niż poprzednie tytuły.

Metro Exodus to trzecia gra inspirowana uniwersum Metro 2033 Glukhovsky’ego, którą deweloperzy z 4A Games zaprezentowali na tegorocznych targach E3. Zwiastun był efektowny i klimatyczny, a grafika cudownie obrazowała świat, z którym przyjdzie nam się zmierzyć w tym tytule. Twórcy twierdzą, że końcowy wygląd gry będzie zbliżony do tego pokazanego w trailerze.

Więcej powierzchni do eksploracji

Świat przedstawiony w Metro Exodus co prawda nie będzie w pełni otwarty, ale większość historii ma rozgrywać się na powierzchni, a więc chociaż po części możemy zapomnieć o podziemnych tunelach moskiewskiego metra. Zmiana ta nie powinna nas zmartwić, przecież znaczna część pracowników studia 4A Games współtworzyła serię S.T.A.L.K.E.R. Deweloperzy zatem są w stanie zachować szczególny dla gier tego typu klimat jednocześnie tworząc duże lokacje.

Metro Exodus - tunele metra

Fabuła

W tej części ponownie wcielamy się w postać Artioma. Jego zadaniem będzie poprowadzenie grupy ocalałych z metra na wschód w poszukiwaniu nowego domu. Tym razem kampania opowiada historię trwającą cały rok i w jej trakcie możemy zobaczyć, jak kolejne pory roku będą zmieniać wygląd świata.

Mechanika gry

W nasze ręce ponownie dostajemy pierwszoosobową strzelankę, w której zajmujemy się eksploracją, walką i skradaniem. Tym razem jednak większość kampanii rozgrywa się na powierzchni, na dużych nieliniowych mapach, zapewniających nam znacznie większą swobodę taktyczną niż lokacje we wcześniejszych odsłonach.

Pomiędzy mapami podróżujemy teraz na pokładzie Aurory, czyli przerobionej lokomotywy z silnikiem parowym. Ponadto autorzy wprowadzili dynamiczną pogodę oraz cykl dnia i nocy. Decyzje i działania gracza wpływają bowiem na to, kto przeżyje podróż, a komu nie dane będzie dotrzeć do nowego domu wraz z Artiomem.

Metro Exodus
Pomiędzy lokacjami będziemy poruszać się pociągiem.

Wymagania?

„W przypadku PC chcemy się upewnić, że nawet jeśli posiadasz słabszą kartę graficzną, która mieści się w zakresie naszych wymagań sprzętowych, gra nadal będzie działać płynnie i wyglądać świetnie” – wyjaśnił deweloper. „Ale jeśli masz niesamowitą kartę z najwyższej półki, i tak rozniesiemy ją w drobny mak. Wyeksploatujemy ją do granic możliwości. To jest naszym priorytetem” – wspomina Jon Bloch, producent wykonawczy.

Premiera gry została zaplanowana na rok 2018.