Metro Exodus: w razie bojkotu kolejna część nie pojawi się na PC

Pracownik z 4A Games poinformował w sieci, że w razie zbojkotowania przez graczy komputerowej wersji Metro Exodus kolejne części zostaną wydane jedynie na konsole.

Firma-matka wydawcy Metro ExodusAktualizacja #1

Koch Media – firma stojąca za wydawcą Metro Exodus – Deep Silver wydała oświadczenie, w którym mówi, że przyszłość marki na komputerach osobistych jest niezachwiana. Dodaje także, że decyzja o ekskluzywnym wydaniu na Epic Store została podjęta przez ww. firmy i nie należy nią obarczać 4A Games. 

Zamieszanie wokół Metro Exodus na moment przed premierą przybiera rozmiary rozpędzonego tornada. Zaczęło się od informacji, że w grze zaiplementowane zostanie kontrowersyjne zabezpieczenie antypirackie Denuvo (które samo w sobie nie powoduje jeszcze lawinowych negatywnych reakcji, bo korzysta z niego chociażby świetnie oceniany przez graczy remake Resident Evil 2). Najwięcej zamieszania wywołała jednak zapowiedź, że gra przez rok będzie na komputerach osobistych dostępna tylko za pośrednictwem platformy Epic Store. Oznacza to, że użytkownicy korzystający tylko ze Steama poczekają na swoją grę okrągłych 12 miesięcy.

Wieść ta wywołała w sieci istną wrzawę. Twórcy spotkali się z bardzo negatywnymi reakcjami na taką decyzję. Gracze zapowiedzieli, że będą masowo ściągać grę z pirackich źródeł. Nawet Dmitrij Głuchowski, do tej pory bardzo przychylnie nastawiony do growych adaptacji swoich książek w odpowiedzi do komentarza na jednym z portali społecznościowych “lol – właśnie zabijasz swoją franczyzę” napisał: “ja tylko stoję z boku i obserwuję jak jest ona zabijana“.

Przelała się czara goryczy?

Najwyraźniej napięcie takie poskutkowało także negatywnymi nastrojami wewnątrz samego 4A Games. Jeden z pracowników studia wypowiedział się na forum gameru.net. Jego wypowiedź rozpoczyna się dość standardowo: podsumowuje on odzew, z jakim ostatnio spotyka się w sieci, opowiada o reakcjach fanów i samej decyzji, jaką podjęło studio. W pewnym jednak momencie mówi, że jeśli groźby graczy się spełnią i najnowsza odsłona serii Metro rzeczywiście spotka się z bojkotem pecetowych graczy, to następna część może w ogóle na tę platformę nie powstać.

Na ile jest to prawda, a na ile straszenie? Trudno w chwili obecnej ocenić, ponieważ sam wydawca nie zabrał w temacie głosu. Na pewno jednak należy odnieść się do przypiętego na forum wpisu mówiącego o tym, że “osobiste zdania wygłaszane przez pracowników nie są stanowiskiem 4A Games”.

Co o tym sądzicie? Jak zapatrujecie się na aferę powstałą wokół Metro Exodus? Jest ona Waszym zdaniem uzasadniona, czy też może to niepotrzebne marudzenie nad nową platformę cyfrowej dystrybucji?

Metro Exodus nadal pozostaje jedną z najbardziej oczekiwanych przez nasz dział gier 2019 r. Zachęcamy Was do poznania pozostałej dziesiątki! 

Najbardziej oczekiwane gry 2019 r. wg redaktorów KM