IEM 2019 – weekend pełen esportowych emocji w Katowickim Spodku

IEM 2019
Ceremonia otwarcia turnieju CS:GO.

IEM 2019, jak zawsze zgromadził całą rzeszę fanów gier komputerowych oraz esportu. Co ciekawego działo się w katowickim Spodku w tym roku?

Counter Strike: Global Offensive Major! 

Jak co roku, główną atrakcją  IEMa, pozostał turniej CS:GO. Tym razem, wydarzenie miało jednak rangę Majora – odbywającego się dwa razy w roku turnieju najwyższej wagi, wspieranego przez samego wydawcę gry – Valve. Po wielu dniach zmagań, triumfatorami okazała się duńska formacja Astralis, która od ponad pół roku dominuję już scenę światowego Counter Strike’a. Należy również wspomnieć, że ich przeciwnikami w finale była fińska drużyna ENCE – która jako underdog, pokonała całą resztę stawki, dochodząc do ostatniego etapu turnieju.

IEM 2019
Scena w spodku urzeka jak zawsze.
StarCraft II i Fortnite

Oprócz wspomnianego wcześniej CS:GO, na IEMie pojawił się także Starcraft (również w formie dużego turnieju, gdzie zwycięzcą okazał się soO). Nie można  również zapomnieć o Fortnite, w którym zmagania trwały przez cały weekend, podobnie jak w przypadku ESL ONE. Różnicą było to, że turniej IEMowy, posiadał dużo większą rangę oraz pulę nagród. W solowej rywalizacji, zwyciężyć udało się “Vinny1x”, który zainkasował na swoje konto 20 tyś. dolarów. Turniej drużynowy, wygrali natomiast Saf oraz Zayt, zgarniając tym samym 80 tyś. dolarów.

IEM 2019
Scena SC2, w sali konferencyjnej EXPO.
Żeński Turniej CS:GO

W Katowicach mieliśmy również przyjemność oglądać żeńską cześć sceny esportowej w turnieju Counter Strike’a. Tutaj zatriumfowała ekipa spod bandery Team Dignitas, dość gładko pokonując w finale CLG Red. Warto nadmienić, iż w turnieju brała udział nasza rodaczka – Julia “bulletg1rl” Kurzyńska z ekipy Crown Esports Club. Niestety zakończyła swoją rywalizację dość szybko, w niższych etapach turnieju.

IEM 2019
Zwyciężczynie żeńskiego turnieju CS:GO – Team Dignitas. Fot. ESL.
Jarek “Pasha” – runda nasza

Mimo braku polskich ekip w głównym turnieju, wydarzenie miało dla naszych rodaków szczególne znaczenie. Podczas ceremonii otwarcia rozgrywek, puchar na scenę wniósł sam Jarosław “Pasha” Jarząbkowski – legenda polskiej sceny Counter Strikea. Dramatyzmu dodaje fakt, że podnosił on ten puchar w tym samym miejscu, jako jego zwycięzca, zaledwie kilka lat temu. Cały spodek w ciszy obserwował wzruszonego Pashę.

IEM 2019
Jarosław “Pasha” Jarząbkowski.
Nie samym esportem człowiek żyje

Oprócz wielu turniejów, IEM 2019 uraczył nas wieloma stoiskami, prowadzonymi przez najróżniejszych organizatorów – od firm technologicznych, po chociażby Pepsi czy Lotto. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Omen by HP (organizacja wielu konkursów, turniejów, jak i bezbłędni beatbokserzy w ramach prowadzących), Morele.net (organizacja koncertu popularnego rapera – Żabsona), jak i The Farm 51, wydawca gry World War 3, z którym wywiad wkrótce ukaże się na naszej stronie.

IEM 2019
Coroczne tłumy na katowickim EXPO.

A co wy sądzicie o Intel Extreme Masters odbywającym się w Katowicach? Mieliście okazję uczestniczyć kiedyś w tej imprezie? Dajcie znać w komentarzach!

Dominacja Fortnite? – ESL One Katowice 2019 [1/3]

Dominacja Fortnite? – ESL One Katowice 2019 [1/3]