Zagrajmy z wyobraźnią ? Hob [recenzja]

Czy kiedykolwiek obudziliście się w krypcie po otwarciu jej drzwi przez golema? Cóż, ja też nie, ale dokładnie taka sytuacja przytrafiła się naszemu bohaterowi…

 

 

Dokładnie tak zaczyna się nasza pełna przygód podróż w krainie gry Hob autorstwa Runic Games, odpowiedzialnego między innymi za serię Torchlight.

Historia

Zostajemy obudzeni w prawdopodobnie ostatnim momencie, w którym możemy ocalić nasz świat od zagłady. Niestety nasz bohater nie pamięta jak znalazł się w tym miejscu, a historię krainy poznajemy w trakcie całej rozgrywki. Warto wspomnieć, że w grze nie pada ani jedno słowo, a zatem w rozgrywkę musimy zaangażować naszą wyobraźnię.

Przykładowo, pod koniec rozgrywki stwierdziłem, że istoty zamieszkujące krainę wymyśliły mechanizmy, które miały by nią automatycznie zarządzać. Przez tajemnicze skażenie terenu wszystko się zepsuło i teraz my musimy przywrócić ład i porządek. Całkiem dobra historia, nieprawdaż? 😀 Zapewne wiele osób miało podobne domysły, ale całość historii odkrywamy dokładnie na samym końcu.Hob- skażenie krainy

Rozgrywka

Hob jest grą zręcznościowo-przygodową, wypełnioną mniej lub bardziej wymagającymi zagadkami logicznymi. Rozgrywka charakteryzuje się otwartym światem, po którym możemy poruszać się o tyle swobodnie, o ile jesteśmy w stanie tam dotrzeć. W trakcie przygody odblokowujemy umiejętności, które pozwalają nam na przejście we wcześniej niedostępne lokacje.

Rdzeń rozgrywki stanowi eksploracja i nasze oddziaływanie na faunę i florę planety oraz mechanizmami na niej pozostawionymi. Kierując losami naszego bohatera nie raz natkniemy się na pułapki i niebezpieczeństwa, dlatego też musimy nauczyć się sztuki przetrwania w tym trudnym środowisku, które podlega zmianom w miarę rozwoju rozgrywki.

W przetrwaniu pomoże nam ulepszanie zdolności bitewnych naszego protagonisty oraz jego ekwipunku w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, które wyglądem przypomina kuźnię. Co prawda do ulepszenia broni musimy poszukać elementów pozwalających nam na jej rozwój, ale jest to integralna część rozgrywki, która dostarcza tyle samo frajdy, co główny wątek.

Zaskoczeniem było dla mnie zakończenie gry, które przechodziłem na dwa różne sposoby (dobry i zły) i oba z nich były bardzo satysfakcjonujące.

Aby ulepszyć broń musimy znaleźć 3 fragmenty miecza

Hob – plusy i minusy gry

Na pochwałę zdecydowanie zasługuje wykonanie graficzne (część wykonana w technologii cel-shadingu) i muzyka w grze, które nadają rozgrywce niepowtarzalny klimat . Niedopowiedzenia co do fabuły tego tytułu, spowodowane brakiem jakichkolwiek dialogów uzupełnia widok zniszczonych rejonów świata i to, w jaki sposób je oczyszczamy i naprawiamy.

Jedyną rzeczą, jaka zdenerwowała mnie podczas gry było sterowanie na PC. Chciałem ograć ten tytuł za pomocą klawiatury i myszy lecz po paru godzinach mordęgi spowodowanej nieporadnością bohatera przesiadłem się na pada, dla którego ta gra wydaje się być stworzona. Dlatego wszystkim, którzy zastanawiają się nad zakupem tego tytułu polecam grę przy pomocy kontrolera.

Świat gry potrafi zauroczyć gracza swoim pięknem i interesującą architekturą.

Wymagania minimalne

  • Procesor: Intel Core i3 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 550 Ti/Radeon HD 7870
  • Miejsce na dysku twardym: 5 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8.1/10
Grę do recenzji w wersji PC udostępnił serwis GOG.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o