Ekskluzywność Epica zniknie jeśli Steam zmieni swoją politykę

epic ekskluzyw

Kolejna burza w internecie zapoczątkowana przez przeniesienie Metro Exodus na platformę Epic Games Store wydaje się nie mieć końca.

Tim Sweeney, CEO Epic Games wystosował pewną propozycję w kierunku Valve i ich platformy Steam. Jeżeli Valve zwiększy udział w przychodach dla twórców do 88%, to wtedy Epic zaprzestanie używania mechaniki ekskluzywnych tytułów na swojej platformie.

Jak pisaliśmy całkiem niedawno na naszym fanpage’u, jedna z gier, a tym samym studio, które zdecydowało się na wypuszczenie swojej gry ekskluzywnie na platformę EGS, oberwało nieco mocniej. Mowa tu o Satisfactory od studia Coffee Stain (twórcy Goat Simulator). Gra sprzedała się w zaledwie dziewięciu egzemplarzach. Studio wystosowało nawet prośbę do graczy. Producenci twierdzą, że woleliby aby ludzie grali w inne gry aniżeli piracili ich produkcję.

Epic ekskluzyw Satisfactory
Najmocniej oberwała nowa gra twórców Goat Simulator

Wojnę rozpoczął jednak pierwszy z ekskluzywów. Było nim Metro Exodus, przeniesione wyłącznie na EGS na krótko przed premierą. Ten czyn wzburzył środowisko internautów. Gracze hordą rzucili się na dwie poprzednie odsłony gry, wystawiając im negatywne opinie w serwisie Steam. Podobnie sprawa ma się z serią Borderlands, również ogłoszoną jako ekskluzyw na EGS. Jeden z wydawców wydaje jednak nie przejmować się tą sytuacją. Ubisoft także zdecydował się na przeniesienie większości swoich edycji PC właśnie na platformę Epica (między innymi The Division 2 czy Anno 1800).

Na bombardowanie gier negatywnymi ocenami zareagowali niektórzy przywódcy studiów zajmujących się grami komputerowymi, między innymi Randy Pitchford z Gearboxu. Wręcz wyśmiał obecną sytuację, w której użytkownicy Steama mają możliwość review bombingu i braku zainteresowania w celu naprawy tej sytuacji przez Valve.

Warto by zastanowić się, jak wyglądałaby sytuacja pomiędzy Epic Games i Steamem jeżeli nie doszłoby do sytuacji z Metro Exodus jednakże na to już za późno.

Z pewnością zaakceptowanie prośby/propozycji wystosowanej przez Epica mogłoby pozytywnie wpłynąć na rynek gier. Większą część pieniędzy za sprzedaną grę otrzymywałby jej producent. Tylko czy Valve weźmie to pod uwagę i obetnie swoje zarobki?

Planszówki! Więcej planszówek!

Więcej gier planszowych. Humble More Board Games Bundle by Asmodee