Dark Souls odmieniony. Zapowiedź Sekiro: Shadow Die Twice

Sekiro: Shadow Die Twice
Oto główna postać gry - Sekiro wraz z jedną z modyfikacji swojej protezy.

Wiele studiów, którym udało się osiągnąć sukces tworząc określoną formułę rozgrywki rozleniwia się i wydaje wiele klonów tej samej gry. From Software, twórcy serii Dark Souls po wydaniu kilku podobnych gier wychodzą naprzeciw swojej sprawdzonej formule i tworzą nową grę. Ma ona zadowolić fanów poprzednich dzieł japońskiego dewelopera, ale jednocześnie być doznaniem odmiennym, nie wywołującym deja vu. Czym więc ma być Sekiro: Shadow Die Twice?

Twórcy zapowiadają po raz kolejny stworzenie gry akcji z elementami RPG. Za produkcją odpowiada From Software, zaś wydaniem zajmie się Activision Blizzard. Gra ma ukazać się na komputerach osobistych, konsolach PlayStation 4 i Xbox One 22 marca 2019 r.

Dobry wilk

Sekiro: Shadow Die Twice toczy się w alternatywnej wersji feudalnej Japonii z XV wieku. Gra rozpoczyna się uprowadzeniem młodego chłopca, ostatniego przedstawiciela wielkiego rodu. Chłopcem opiekował się tytułowy bohater Sekiro (z jap. jednoręki wilk) i jednocześnie nasz protagonista. Podczas porwania opiekunowi zostaje odcięta ręka. Jednak od śmierci z wykrwawienia ratuje go pewien tajemniczy mężczyzna. Jak się okazuje na miejsce ręki pojawiła się proteza o zastosowaniu bojowym, zaś sam bohater staje się nieśmiertelny. Możliwość poniesienia śmierci powróci do niego dopiero po uratowaniu swojego pana, na którego poszukiwania wyrusza szukając zemsty na porywaczach.

Fabuła po raz kolejny ma być mroczna i tajemnicza, a odwiedzane lokacje pełne klimatu i naszpikowane sekretami. W licznych wypowiedziach przedpremierowych twórcy zapowiadają jednak, że ma ona nie być tak nieprzystępna do rozszyfrowania, jak w poprzednich grach From Software.

Gra From Software w której można… skakać?!

Dużym zaskoczeniem dla fanów poprzednich gier studia może okazać się zwiększona mobilność naszej postaci. Przemierzając niewielkie, ale otwarte lokacje nasz bohater będzie mógł poruszać się nie tylko horyzontalnie, ale i wertykalnie. Stanie się tak za sprawą wyposażenia go w specjalną linkę umożliwiającą przyciąganie się do obiektów. Poza tym będzie on mógł też skakać, a nawet… skradać się za plecami wrogów, aby przetrzebić ich oddziały przed rozpoczęciem walki.

Walka bez paska energii

A skoro o starciach z przeciwnikami mowa: nowa gra japońskiego dewelopera po raz kolejny stawia na wysoki poziom trudności i walkę opartą na opanowaniu, refleksie oraz obserwowaniu wroga. Starcia tym razem dokonują się nie tylko na podstawie szybkich i wolnych ataków. Ważnym będzie system parowania ciosów wroga oraz doprowadzania specjalnego pasku wytrącenia równowagi (znajdującego się pod życiem) do maksimum. Kiedy to nastąpi gracz otrzyma możliwość zadania brutalnego ciosu adwersarzowi. Zniknął za to znany z poprzednich produkcji pasek energii, co sprawia, że gracz nie musi już tak bardzo przejmować się kiedy atakować. W walce zagości także zwiększona dynamika. Sekiro będzie mógł skakać, wykonywać uniki oraz przyciągać się do wroga przy użyciu linki.

Sekiro: Shadow Die Twice

Dodatkowo tym razem powalczymy jedynie z przeciwnikami komputerowymi, bowiem jak zapowiedzieli twórcy w grze ma zabraknąć systemu multiplayer. Nadal jednak po śmierci będziemy upuszczać zdobytą walutę mając jedynie jedną okazję na jej zebranie. Tym razem nie każda śmierć oznaczać będzie dla gracza pojawienie się przy punkcie kontrolnym. Jako, że nasza postać jest nieśmiertelna to po zgonie zamiast odradzać się przy kapliczkach będziemy mogli wybrać opcję odrodzenia się na miejscu. Będzie to mogło być wykorzystane jednak tylko raz na każdą śmierć przy kaplicze.

Nie zabraknie też charakterystycznego elementu gier of From Software, czyli starć z potężnymi bossami.

Nie ma dziesiątek broni?

Kolejną zmianą formuły jest system rozwoju postaci. Zabraknie w nim levelowania poprzez ulepszanie statystyk. Zamiast tego bohater będzie wraz z postępami rozgrywki odblokowywał nowe umiejętności oraz możliwości bojowe. Zabraknie też setek broni oraz zbroi do noszenia. W miejsce tego gracz będzie mógł w wymyślny sposób rozwijać swój podstawowy oręż, a w ramach dodatkowych zdolności bojowych wykorzysta modyfikacje swojej protezy.

Dodatkowe informacje:

 • Gra zadebiutuje w polskiej wersji językowej (lokalizacja kinowa)
 • Ograniczenie wiekowe dla produkcji to PEGI 18 

Sekiro: Shadow Die Twice

Wymagania Systemowe

MINIMALNE:
 • System operacyjny: WINDOWS 7, 8.1, 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i3-2100 lub AMD FX-6300
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 760 lub AMD Radeon HD 7950
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 25 GB
ZALECANE:
 • System operacyjny: WINDOWS 7, 8.1, 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i5-2500K lub AMD Ryzen 5 1400
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 lub AMD Radeon RX 570
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 25 GB

Co sądzicie o nadchodzącej grze From Software? Jesteście fanami gier studia i czekacie? A może uważacie, że to zbyt duże zmiany w formule? Dajcie nam znać w komentarzach. A poniżej kilka dodatkowych screenów.

Sekiro: Shadow Die Twice jest jednym z bohaterów naszego zestawienia najbardziej oczekiwanych gier 2019 r. Sprawdźcie pozostałą dziesiątkę i podzielcie się swoimi typami! 

Najbardziej oczekiwane gry 2019 r. wg redaktorów KM

Sekiro: Shadow Die TwiceSekiro: Shadow Die TwiceSekiro: Shadow Die TwiceSekiro: Shadow Die Twice