Czy mniej esclusive’ów na konsolach zniechęci nas do ich kupna?

Konsole

Jak wszyscy wiemy gry ekskluzywne na konsolach były kartą przetargową i zachęcały one do kupowania danej konsoli. Zarówno Sony jak i Microsoft wymieniały się zapowiedziami kolejnych tytułów ekskluzywnych na swoje konsole. Ta druga firma jednak od tego odchodzi. Ich nowe produkcje trafiają również do użytkowników PC. Sony też powoli zaczyna stosować techniki Microsoftu. Czy taki obrót spraw wpłynie na konsolowe granie? Tego możemy się tylko domyślać, bo jak wiadomo czas i decyzje wydawców będą tutaj bardzo kluczowe. Przyjrzyjmy się jednak już dzisiaj jak ten trend może odbić się na posiadaczach konsol.

Funkcja Play Anywhere ratunkiem na słabą sprzedaż konsoli XBOX ONE?

Microsoft udostępnianie swoich gier zarówno na swoją konsolę jak i komputery  osobiste zaczął już w 2016 roku. Wprowadził on funkcję Play Anywhere. Polega ona na tym, że kupując wybrany tytuł na XBOX mamy do niego dostęp również na PC i nie polega, to tylko na samym odpaleniu gry na innym sprzęcie! Możemy zacząć grać na konsoli, a później ukończyć grę na PC tam gdzie zakończyliśmy rozgrywkę na XBOX. Warto zwrócić też uwagę na łączone serwery do trybu multiplayer. Zarówno gracze pecetowi jak i konsolowi mogą grać ze sobą razem! Obecnie lista gier Play Anywhere wynosi 74, ale możemy być pewni, że zostanie ona z czasem na pewno zwiększona o dodatkowe tytuły. Czy uratuje to słabą sprzedaż konsol od Microsoftu? W tej generacji na pewno nie, ale być może kolejnej może odegrać to naprawdę kluczową rolę.

Sony zaczyna tracić część tytułów ekskluzywnych!

„Niebiescy” posiadają ogromną bazę swoich gier ekskluzywnych, na targach zaskakują graczy nowymi zapowiedziami, fragmentami z rozgrywki, ale część tych tytułów utracili! Mowa tutaj między innymi o grach studia Quantic Dream: Heavy Rain, Beyond Two Souls i w miarę świeżej produkcji Detroit: Become Human. Te gry trafiły na komputery osobiste i straciły status ekskluzywności. Jest, to spowodowane tym, że Sony nie wykupiło francuskiego studia i postanowili oni, że ich kolejne gry będą wychodziły na różne platformy. Kolejnym dobrym przykładem jest Journey– przygodówka i niezwykle oryginalna gra eksploracyjna, w której wybieramy się w podróż przez piaszczystą pustynię. Pierwotnie wydana na PS3 i później na PS4, niedawno zadebiutowała na PC, ale jedynie w Epic Games Store.

Warto też spojrzeć na usługę Playstation Now. Pozwala ona grać w chmurze w gry od Sony praktycznie wszędzie. Działa w stylu telewizji kablowej i chociażby Netflixa. Wykupujemy abonament i cieszymy się rozgrywką. Do obsługi wystarczy nam łączę o minimalnej prędkości 5 Mb/s i telewizor, ponieważ udostępnianie gier działa na zasadzie streamingu. Możemy także korzystać z niej na tablecie i innym przenośnym urządzeniu. Niestety rozwiązanie to nadal jest niedostępne w naszym kraju, ale myślę że w niedalekiej przyszłości i my będziemy mogli skorzystać z PlayStation Now, ponieważ do usługi w ciągu ostatnich lat dołączają kolejne kraje z objętością rynku zbliżoną do naszego np. Hiszpania, Portugalia, Francja, Norwegia i Finlandia. Uważam, więc że i my niedługo będziemy mogli z tej usługi skorzystać.

Death Stranding na PC?

Jak wszyscy wiemy nowa gra od Hideo Kojimy Death Stranding będzie miała premierę 8 listopada 2019 roku na konsolę PlayStation 4. Jednak według niepotwierdzonych informacji tytuł ten ma trafić również do użytkowników PC. Tę rewelację na streamie podał włoski dziennikarz Antonio Fucito. Należy to jednak traktować z przymrużeniem oka i czekać na oficjalne stanowisko Sony i samego Hideo Kojimy.

Jak sprzedają się konsole i w co najczęściej grają na nich gracze?

Zwróćmy uwagę na to jaką sprzedaż generują konsolę i w co gracze najchętniej na nich grają. Wiadomo, że utrata gier ekskluzywnych jest dla branży czymś nowym, a sprzedaż konsol tak naprawdę generuje się od ich premiery. Na pewno więcej będzie można wywnioskować w kolejnej generacji i dopiero wrócić do tematu. Zobaczmy jednak jak prezentuje się sprzedaż:

Powyższe dane dotyczą rozliczeń za marzec 2019 rok. Widzimy, że sprzedaż jest naprawdę bardzo dobra i w tej generacji nie ma powodu do obaw. Warto też zwrócić uwagę w jakie gry na konsolach grają gracze. W większości są to gry multiplatformowe. Tutaj też można podać liczbę gier sprzedanych chociażby na PS4:

  • FIFA 19 – 32.5 mln.
  • GTA V – 51.7 mln.
  • COD WWII – 24.6 mln.

GTA V sprzedało się w ponad 100 mln. egzemplarzach- czyli wychodzi na to, że ponad 50 % graczy zdecydowało się na zakup tej gry właśnie na konsolę firmy Sony. Jest, to naprawdę wysoka liczba biorąc pod uwagę fakt, że premiera odbyła się mniej więcej w tym samym czasie co PC i Xbox One.

Konsola zdecydowanie wygodniejsza dla gracza niż PC?

Kolejnym argumentem za konsolami jest to, że ludzie grali i będą na nich grać. Przede wszystkim ze względu na wygodę i sposób działania sprzętu. Kupując konsolę mamy ją na lata i mamy gwarancję, że włączymy każdą grę bez problemu. Z PC jest trochę inaczej. Z racji tego, że zazwyczaj gry na PC to port z konsoli często mają problemy z optymalizacją. Mogę wymienić tutaj chociażby GTA IV czy Batman Arkham Knight, które nie były grywalne na premierę. Wydatek na dobry komputer, to koszt rzędu 4000-6000, co porównując do cen konsol na premierę (2200 zł) jest naprawdę bardzo duży. Wiadomo do komputera trzeba jeszcze dokupić myszkę, klawiaturę i monitor. W konsoli wszystko jest od razu w pudełku – jednostka centralna + pady i ewentualny zestaw słuchawkowy z pełnym okablowaniem, a telewizor ma większość społeczeństwa.

Zestawiając powyższe argumenty i informacje twierdzę, że tracenie gier ekskluzywnych nie wpłynie znacząco na konsolowe granie. Większość użytkowników ceni sobie wygodę i swobodę działania. Wolą oni usiąść wygodnie na kanapie, włączyć konsolę i po prostu grać. Nie zwracając uwagi na liczbę klatek na sekundę, czy nieco lepsze tekstury. Cieszą się rozgrywką i to jest w tym wszystkim najważniejsze!

Teamfight Tactics – 3 kompozycje, które pozwolą Ci wygrać więcej meczów

Teamfight Tactics – 3 kompozycje, które pozwolą Ci wygrać więcej meczów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here