Blizzard przeprasza za wydarzenia związane z Hongkongiem

Blizzcon

Niedawno było bardzo głośno o sprawie dotyczącej pewnego zbanowanego gracza. Wówczas na Blizzard wylała się fala nienawiści, ale teraz studio poczyniło pierwszy ważny krok w stronę odbudowy wizerunku.

Sprawa Blitzchung’a

Niespełna miesiąc temu doszło do sytuacji, która wydarzyć się raczej nie powinna. Pewnie większość z was te wydarzenia kojarzy, ale pokrótce przypomnę. Sprawa dotyczyła zawodowego gracza Hearthstone, znanego jako Chung “Blitzchung” Ng Wai. Otóż ten zawodnik, w jednym z wywiadów po turnieju, wyraził swoje poparcie dla protestów w Hongkongu. To spotkało się z natychmiastową reakcją ze strony Blizzard, który zablokował  gracza w oficjalnych rozgrywkach oraz pozbawił dotychczas zdobytych nagród pieniężnych. Już sama ta decyzja nie spodobała się graczom i internautom. Na studio wylała się fala pomyj i choć próbowali również na to szybko reagować, nie wyszło im to najlepiej.

Studio zamiast stawić czoła swojemu błędowi, jakim bez wątpienia było tak szybkie zrujnowanie wizerunku, postanowiło się schować. Przejawiało się to między innymi zablokowaniem własnego kanału na Reddicie, co miało uniemożliwić graczom naskakiwanie na studio w sieci. Jak nie trudno się domyślić takie zagranie przyniosło efekt odwrotny do zamierzonego. Pojawiły się komentarze porównujące Blizzard do skorumpowanych, komunistycznych marionetek, bojących się Chińskiego rządu.

Wyjść i nastawić policzek

No to teraz historia właściwa. Przyznam szczerze, że osobiście byłem ciekawy czy Blizzard odniesie się jakkolwiek do całej tej sytuacji podczas swojego własnego eventu. No i długo nie musieliśmy na to czekać, ponieważ już podczas ceremonii otwarcia na scenie pojawił się Allen Brack. Przedstawiciel Blizzarda przeprosił wszystkich graczy bezpośrednio za wydarzenia związane z Blitzchung’iem oraz to co wydarzyło się potem. Jak podkreślił, chciał przeprosić nie tylko za to, że pewne decyzje podjęte zostały zbyt szybko, ale również za to, że zbyt późno zaczęli rozmawiać ze swoją własną społecznością na ten temat. Pojawiło się również zapewnienie, że studio nie boi się odpowiedzialności i dąży do tego, aby gry jednoczyły cały świat, a nie odwrotnie.  

Te słowa wywołały bardzo pozytywne emocje na widowni. Wystąpienie Allena Brack’a zostało nagrodzone gromkimi brawami. Wydaje się, że możemy mówić o początku odbudowany wizerunku Blizzarda.

Sam Blizzcon 2019 rzucił już kilkoma świetnymi propozycjami, związanymi tym razem już bezpośrednio ze światem gier. Mamy między innymi zapowiedź Overwatch 2 czy Diablo IV,  ale to już osobna historia, którą opiszemy dla was po zakończeniu eventu.

SOMA i Costume Quest za darmo w Epic Games Store

SOMA i Costume Quest za darmo w Epic Games Store