Basilica, czyli udane wznowienie od Portal Games

0
297

Wśród październikowych premier wydawnictwa Portal Games znalazła się m.in. gra Basilica. Czy reedycja tytułu z 2010 roku ma sens? Sprawdźcie naszą recenzję tego tytułu.

Czym jest Basilica?

Basilica to gra dla typu area-control dla dwóch graczy, polegająca na układaniu kafelków Osadzona jest w średniowiecznej Florencji. Oferuje intensywną interakcję między graczami, sporo negatywnej interakcji oraz łatwe do nauczenia zasady.

Wyścig trwa!

W grze gracze wcielają się w rywalizujących architektów nadzorujących budowę wspaniałej katedry. W każdej turze umieszczają płytki, które powiększają katedrę i tworzą obszary jednego koloru, jednocześnie umieszczając pionki budowniczych, aby uzyskać przewagę i kontrolować dane obszary. Ponadto gracze wykonują rozkazy przesuwania lub usuwania budowniczych, zwiększania zdolności, blokowania przestrzeni lub burzenia wcześniej zbudowanych części katedry. W grze występują cztery kolory płytek. Celem graczy jest stworzenie jak największych obszarów reprezentujących jeden kolor i posiadanie na tych obszarach większej liczby pionków niż ich przeciwnik.

Nowa ulepszona wersja gry

Najnowsza gra wydawnictwa Portal Games to odświeżona wersja gry zaprojektowanej przez Łukasza M. Pogodę, wydanej w 2010 roku. W pudełku nowej edycji znajdziemy również, wydany pierwotnie w 2012 roku dodatek do gry – Festum Fatuorum. W recenzowanym tytule ulepszone zostały drewniane komponenty. W pierwotnej wersji pracowników symbolizowały drewniane kostki-znaczniki. Tym razem otrzymaliśmy piękne drewniane „figurki”, które prezentują się znakomicie. Zmieniona została również płytka startowa i tor punktacji, choć w tym przypadku są to zmiany bardzo delikatne i nie wpływające na przyjemność z rozgrywki.

Drewniane komponenty w grze Basilica

Jak się w to gra?

W swojej turze gracz musi wykonać trzy akcje spośród trzech dostępnych. Wykonywane akcje mogą się powtarzać. Do możliwych akcji należą: umieszczenie sklepienia, umieszczenie budowniczego oraz wykonanie rozkazu. Podczas akcji umieszczenia sklepienia gracz dokłada do bazyliki kolejne kafelki sklepienia, umieszczenie budowniczego pozwala na rozstawienie dostępnego budowniczego na poprzednio położonym kafelku. Ostatnią możliwą akcją jest wykonanie rozkazu. Podczas tej akcji wybieramy jeden z trzech dostępnych rozkazów i wypełniamy go. W ten sposób będziemy specjalizować naszych budowniczych, wstawiać witraże, przedzielać bazylikę rusztowaniami, a nawet usuwać dodane poprzednio kafelki sklepienia bazyliki.

Niech zwycięży najlepszy architekt!

Aby zwyciężyć, gracz musi zdobyć większą liczbę punktów, niż przeciwnik. Punkty zdobywamy przejmując kontrolę nad  kolorowymi obszarami bazyliki. W grze istnieją cztery kolory kafelków — żółty, niebieski, czerwony i zielony, a także Jokery, czyli kafelki dwukolorowe. Obszar to grupa kafelków w jednym kolorze sąsiadujących ze sobą przynajmniej jednym bokiem. Podczas fazy punktowania gracze liczbę swoich budowniczych w każdym obszarze Bazyliki. Gracz, który w danym obszarze ma więcej swoich znaczników, otrzymuje tyle punktów, z ilu kafelków składa się dany obszar. Z kolei jego przeciwnik otrzyma z tego obszaru tyle punktów, ilu ma w nim swoich robotników. Gra kończy się od razu po trzecim punktowaniu lub w sytuacji, gdy stos kafelków sklepienia dwukrotnie się wyczerpie.

Stawiaj budowniczych i przejmuj kontrole nad obszarami

Jakość wykonania

Powiem krótko. Chciałbym, żeby każdej wydawanej gry, towarzyszyła taka jakość. Kafelki, żetony, tor punktacji oraz startowy tor Bazyliki wykonane są z bardzo solidnej tektury. Całość jest bardzo wytrzymała i nie obawiam się o ewentualne zużycie tych elementów. Trochę irytuje XXX gdyż przy przekładaniu kafelków bazyliki, bardzo ślizga się po stole. Jeśli gramy na gamingowej macie – sytuacja nie powinna mieć miejsca. Drewniane figurki budowniczych oraz drewniana figura królowej – są wykonane z dbałością. Fajnie, że wydawca zdecydował się na zamianę nudnych drewnianych kostek na te bardzo klimatyczne figury. Chyba Każdy gracz lubi porządek w swoich pudełkach. I tutaj kolejne brawa dla Portal Games za świetną wypraskę, która pozwala na segregację gzowych elementów. Każdy element ma swoje dedykowane miejsce, a rozpoczęcie gry po wzięciu pudełka jest niemal natychmiastowe. Twórcy gier, wydawcy – uczcie się!

W pudelku zawsze porządek!

Czy warto kupić?

Basilica to bardzo dobra gra dla dwóch osób. Jest szybka i bardzo intensywna. Podczas rozgrywki stale trzeba analizować ruchy przeciwnika i planować swoje ruchy do przodu. W pojedynku występuje bardzo dużo negatywnej interakcji. Będziemy wciąż podbierać sobie upatrzone kafelki oraz rozkazy. Nierzadko, w celu zmniejszenia dystansu punktowego, będziemy usuwać wybudowane kafelki oraz szkolić naszych budowniczych w celu zdobycia przewagi w przypadku remisu. Proste zasady i niski próg wejścia powodują, że każdy z miejsca może zacząć rozgrywkę i budować najbardziej okazałe sklepienie bazyliki. Jeśli lubisz gry dwuosobowe, lub niezbyt często masz okazję pograć w większym gronie, a negatywną interakcja nie jest dla Ciebie problemem, to Basilica to gra dla Ciebie!

Grę do recenzji przekazało nam wydawnictwo Portal Games, za co bardzo dziękujemy. Opinia o grze jest własnością autora recenzji. Jeśli zainteresował Was ten tytuł, to możecie go kupić w sklepie wydawnictwa oraz w dobrych sklepach z plansyówkami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments