Jan Garbarek Group – fascynujący koncert w Poznaniu [fotorelacja]

Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu
fot. Beata Wencławek

Jan Garbarek Group z towarzyszeniem perkusisty Triloka Gurtu zagrali w Poznaniu 30 czerwca. Był to niesamowity koncert ikony jazzu w Sali Ziemi po ośmiu latach przerwy od grania w stolicy Wielkopolski.

Niezwykle uzdolniony muzyk z Norwegii, Jan Garbarek, zagrał w Poznaniu w towarzystwie niemieckiego klawiszowca – Rainera Brüninghausa, Brazylijczyka Yuriego Daniel grającego na basie elektrycznym oraz hinduskiego mistrza perkusji –Triloka Gurtu. Był to jeden z najbardziej wyczekiwanych występów w stolicy Wielkopolski, ponieważ artysta w ostatnim czasie u nas nie grywał. Opłacało się jednak czekać. To, co płynęło w stronę zebranej publiczności ze sceny sprostało wszelkim oczekiwaniom. Perfekcja w każdym calu, nietuzinkowe kompozycje wybiegające poza ramy klasycznego jazzu i do tego wszystkiego jeden z najzdolniejszych saksofonistów świata. Można było słuchać bez końca, emocje unosiły się wszędzie, aż miało się wrażenie, że wszyscy unoszą się ponad ziemią. Jan Garbarek Group i Trilok Gurtu przenieśli nas do innego wymiaru i zrobili to bez użycia słów. Królowała muzyka, do której nic nie trzeba było dopowiadać. Było niesamowicie i magicznie. Ten koncert definitywnie zapadł w pamięć i trudno będzie go zapomnieć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu:

 

Zdjęcia wykonała Beata Wencławek

Jan Garbarek

Norweg Jan Garbarek jest artystą niepowtarzalnym, a jego koncertów nie można tak po prostu zapomnieć. Jego muzyka jest jednocześnie prosta i złożona, a znakiem firmowym jest brzmienie jego saksofonu. Gra szeroko pojęty jazz, jego muzyka nie ma granic, przeplata w niej różne gatunki muzyczne. Ma na koncie liczne nagrania koncertowe. Fascynuje go twórczość ludowa i etniczna, lubi podróżować w czasie i przestrzeni. Artysta komponuje utwory poważne, zabawne, oszczędne, ale i skomplikowane, pogrążone w zadumie. Z żalem przyjmujemy, że od 2004 roku, kiedy to ukazała się jego ostatnia płyta In Praise Of Dreams, Garbarek nie ma w planach wracać na scenę z nowymi kompozycjami.

 


Polecamy również fotorelację z 9. Enter Enea Festival

9. Enter Enea Festival przeszedł do historii [fotorelacja]