Hollywoodzka legenda Doris Day zmarła w wieku 97 lat.
Uznawana była za jedną z największych kobiecych gwiazd wszech czasów. O śmierci dowiedzieliśmy się od Doris Day Animal Foundation – zmarła w poniedziałek w swoim domu w Carmel Valley w Kalifornii.
Filmy The Man Who Knew Too Much i That Touch of Mink Alfreda Hitchcocka uczyniły ją znaną na całym świecie. Poza tym równie popularna jest dzięki takim produkcjom jak: Calamity Jane i Pillow Talk. W 1948 roku zadebiutowała w filmie Romans na pełnym morzu.
Doris zajmowała się nie tylko grą aktorską, ale i również śpiewem – w 1956 roku wylansowała przebój Whatever Will Be, Will Be z filmu The Man Who Knew Too, który został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszej piosenki. Karierę muzyczną zaczęła w 1940 roku w zespole Boba Crosby’ego.
The Man Who Knew Too Much (1956)
Amerykański dreszczowiec w reżyserii Alfreda Hitchcocka. W rolach głównych obok cudownej Doris Day (Josephine Conway McKenna) pojawił się James Stewart (dr Benjamin McKenna). Film na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajny – lekarz wyjeżdża z rodziną na wakacje do Maroka. Niestety przez przypadek Ben wplątuje się w aferę szpiegowską. Dowiaduje się o planowanym zamachu. Terroryści zauważając, że za dużo wie na ten temat, porywają jego syna, by zmusić Bena do milczenia.
That Touch of Mink (1962)
Romans w reżyserii Delberta Manna. Prawdziwa miłosna historia pomiędzy dwoma osobami o zupełnie odmiennych charakterach. Przystojny i powszechnie pożądany magnat (Cary Grant) i piękna urzędniczka (Doris Day) przypadkiem na siebie wpadają. Urzekł go jej styl bycia, natomiast ona zachwyciła się jego zachowaniem. Z czasem zakochują się w sobie, co wiąże się z poważnymi decyzjami o przyszłości. Mają odmiennie zdanie na temat ślubu. W rezultacie przekomarzają się o wszystko.
Calamity Jane (1953)
Doris objęła główną rolę tytułowej Calamity Jane. Film w reżyserii Davida Butlera. Bohaterka to jedna z najsłynniejszych kobiet Dzikiego Zachodu. Nie była typową kobietą. Znacznie się wyróżniała – dobrze radziła sobie w konkurencjach z mężczyznami. W niewielkim miasteczku ma się zjawić niezwykła artystka z Nowego Jorku. Wszyscy są zachwyceni. Jednak to minęło, gdy okazało się, że na scenę wszedł osobnik płci męskiej – Wild Bill Hickok (Howard Keel)…
Pillow Talk (1959)
Kolejna historia o miłości w reżyserii Michaela Gordona. Dekoratorka wnętrz Jan Morrow (Doris Day) i kompozytor Brad Allen (Rock Hudson) korzystają z jednej linii telefonicznej. Brad całe dnie spędza na rozmowach se “swoimi dziewczynami”. Jan jest tym faktem zdenerwowana. Oboje nigdy się nie widzieli. Gdy przypadkową się spotykają Jan nie rozpoznaje Brada. Ten natomiast wiedząc, że kobieta jest zniechęcona jego osobą, postanawia udawać kogoś innego. Film, nominowany do Oskara w pięciu kategoriach, otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz.