Uwierająca prawda

Siedzisz, wiercisz się, choć nie, to chyba w głowę Ci się właśnie coś wwierca, boruje, zgrzyta. Niby czujesz się jak na trzeszczącym kołowrotku… Ale jednak sam  się wkręciłeś i nie możesz się oderwać. Ba! Nie chcesz !

10 grudnia Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przygotował premierę sztuki ,,Plastiki” Mariusa von Mayenburga. Tym samym otworzył festiwal ,,Boska komedia”.  Jeśli masz ochotę na nieangażującą rozrywkę, która przeniesie Cię w równoległą rzeczywistość, to nic z tego, na pewno nie tutaj. Postacie grane przez aktorów są bardzo wyraziste i swoją osobowością absorbują całą uwagę. Są tak podkoloryzowane by wprowadzić nas w stan irytacji, a wręcz niechęci i wstrętu. Śmiejemy się z nich, a potem trach! No faktycznie tak to trochę wszystko wokół wygląda, a co najbardziej przerażające… z nas też. Klasyczny spektakl lustro – powiedziałby ktoś. Ale i te mogą być przejrzałe, oklepane, nic nie wnoszące. Tutaj wszystko bardzo aktualne, a nawet trochę wybiegające w przyszłość, ponieważ prezentuje to, co nadciąga do nas z zachodu. Na szczęście okraszone taką dawką humoru, że pozwala nam to swobodnie obśmiać. Niejako umaterialnia nasze lęki, obawy czy przypuszczenia. Co, jak wiadomo. pozwala się z nimi zmierzyć już tu, w bezpiecznej sali teatralnej. Futurystyczna scenografia tylko pozornie oddala od nas tę rzeczywistość w czasie, ale to tylko taki element łagodzący. Przynaglenia przyjrzenia się sobie i najbliższemu otoczeniu i tak doświadczymy. Najbardziej dostaje się oczywiście elitom, ale nie czujmy się bezpieczni… Do takiego statusu przecież wszyscy dążymy…

Akcja z biegiem czasu coraz bardziej wciąga, wskutek czego na końcu byłam zszokowana, że to już! I to uczucie katharsis…  Gdy po rozstaniu się z dramatami bohaterów ze zdwojoną siłą chce się wracać do swojego świata! Zachęcam gorąco nie bojących się intelektualnego wysiłku i zmierzenia się ze skutkami pozbawiania świata jakiejkolwiek głębi.

biel2205_2

Fot. Krzysztof Bieliński
Agata Burghardt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here