Świat w dokumencie. Cykl pokazów w muzeum Galicja

Świat w dokumencie

Świat w dokumencie to cykl pokazów filmowych, które zostaną zaprezentowane w Żydowskim Muzeum Galicja. Na liście są cztery dzieła z różnych zakątków świata. Jesienne wieczory na krakowskim Kazimierzu zapowiadają się naprawdę barwnie.

 Świat w dokumencie – cztery filmy, cztery zakątki świata

Partnerem cyklu jest Docs Against Gravity, festiwal filmów dokumentalnych. Na pokazie zobaczymy film o Sebastiao Salgado, brazylijskim fotografie, który podróżował po świecie przez cztery dekady. Będziemy świadkami eksperymentu wokół potrzeby duchowości. Przyjrzymy się emocjom, jakie wywołuje tematyka asymilacji wśród imigrantów, a także poznamy północnokoreańską rodzinę

27.09.2018, godz. 18:00

„Sól Ziemi”
“The Salt of the Earth”
reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Niemcy 2014, 110′

Sebastiao Salgado dokumentował najważniejsze wydarzenia na świecie. Uwiecznił konflikty wojenne, klęski głodu, przymusowe emigracje. Znany jest z cyklu fotografii prezentujących kondycję człowieka. Fotografował również tereny nietknięte przez zachodnią cywilizację, gdzie wciąż rozwija się fauna i flora, a krajobrazy przypominają Rajski Ogród.

25.10.2018, godz. 18:00

„Kumaré. Guru dla każdego”
“Kumaré: A True Film about a False Prophet”
reż. Vikram Gandhi, USA 2011, 84′

Zapis eksperymentu wokół potrzeby duchowości. Reżyser Vikram Gandhi wcielił się w postać Kumare – oświeconego guru ze wschodu, który zbudował wspólnotę głęboko wierzącą w jego przesłanie. Za pomocą hinduskiej filozofii, jogii i transcendencji promował życie w zgodzie z samym sobą, niekrzywdzenie innych, wewnętrzną harmonię za pośrednictwem ćwiczeń fizycznych i oddechowych.  To zabawne, ale i wnikliwe ujęcie religijności.

29.11.2018, godz. 18:00

„Obcy w raju”
“Stranger in Paradise”
reż. Guido Hendrikx, Holandia 2016, 72′

Na Sycylii emigranci z Afryki i Azji odbywają lekcje, podczas których nauczyciel opowiada im o życiu na Starym Kontynencie i o asymilacji. Rozmowy między nauczycielem a imigrantami to obraz kierunków dyskursu wokół uchodźców. Mowa nie tylko o kosztach utrzymania przybyszów czy dziedzictwie kolonializmu ciążącego nad Europą.

27.12.2018, godz. 18:00

„Pod opieką wiecznego słońca”
reż. Witalij Manski, Łotwa, Niemcy, Czechy, Korea Północna, 2015, 106′

Witalij Manski spędził rok w Korei Północnej, gdzie dokumentował życie przeciętnej rodziny i mechanizm tamtejszej indoktrynacji. Prawda powoli wychodzi na jaw. Z wolna okazuje się, że Manski jest świadkiem złowrogiego spektaklu, w którym władza reżyseruje każdą scenę, każdą reakcję.

Podczas każdego pokazu filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim.


Jak dokumentaliści widzą wojnę na Bliskim Wschodzie?

Wojna na Bliskim Wschodzie oczami dokumentalistów

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Żydowskiego Muzeum Galicja.

ul. Dajwór 18
31-052 Kraków
(+48) 12 421 68 42
info@galiciajewishmuseum.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here