Netflix zapowiada – powstanie ekranizacja “Stu lat samotności”

Gabriel García Márquez
Gabriel García Márquez

Netflix podejmie się nie lada wyzwania – serialowej adaptacji Stu lat samotności autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza.

Sto lat samotności to hiszpańskojęzyczny projekt Netfliksa. Będzie to serialowa adaptacja jednego z największych dzieł Kolumbijczyka Gabriela Garcíi Márqueza o tym samym tytule. Powieść została wydana w 1967 roku, wkrótce została nagrodzona literacką nagrodą Nobla. Sprzedała się w ponad 50 milionach kopii na całym świecie.

Powstanie ekranizacja Stu lat samotności | Netflix

Netflix gwarantuje pierwszą na świecie ekranizację. Dotychczas taka nie powstała, bo sam Márquez obawiał się, że film nie będzie w stanie oddać złożoności jego powieści. Jego synowie Rodrigo García i Gonzalo García, zdecydowali jednak, że platforma z globalnym zasięgiem może być idealnym miejscem na serialową ekranizację Stu lat samotności. Zarówno Rodrigo, jak i Gonzalo będą pełnić funkcję producentów wykonawczych w pracach nad serialem. Nie chcą jednak zbytnio ingerować w produkcję. Jak tłumaczą:

Przez kilka dekad nasz ojciec nie chciał sprzedawać praw do ekranizacji “Stu lat samotności”, ponieważ uważał, że nie będzie się dało wiernie oddać jej w czasie trwania jednego filmu, a produkcja w języku innym niż hiszpański nie oddałaby powieści w pełni. Ale w obecnej złotej erze serialu, przy tak utalentowanych scenarzystach i reżyserach, kinowej jakości produkcji i zainteresowaniu widzów na całym świecie programami w obcych językach, nadszedł najlepszy czas na zaprezentowanie adaptacji użytkownikom Netfliksa na całym świecie. Jesteśmy podekscytowani tym projektem, wspieramy Netfliksa i twórców i nie możemy się doczekać obejrzenia efektu ich pracy.

Sto lat samotności to historia z życia kolumbijskiej rodziny Buendíów w fikcyjnym miasteczku Macondo. To arcydzieło latynoamerykańskiej literatury. Szef Netfliksa do spraw hiszpańskojęzycznych programów Francisco Ramos powiedział, że powieść Marqueza “ukształtowała nas jako kontynent”. Książka jest znamienna dla kultury Kolumbii, dlatego właśnie tam powstanie produkcja. Nie wiadomo jeszcze nic na temat obsady ani o twórcach serialu, ale Netflix ma zamiar zatrudnić największe talenty z Ameryki Łacińskiej. Co więcej, serial zostanie nakręcony w języku hiszpańskim.