Niebawem na ekranach naszych małych i nieco większych monitorów będziemy mieli szansę obejrzeć film o mało znanym, niemniej niezwykle utalentowanym artyście z Polski. Zresztą, sama jego historia jest równie niewiarygodna, co twórczość Stanisława Szukalskiego.
Stanisław Szukalski – polski rzeźbiarz odkryty w Ameryce
Leonard DiCarprio wyprodukował oryginalny dokument Netflixa, opowiadający historię polskiego rzeźbiarza, Stanisława Szukalskiego. Twórczość i talent ekscentrycznego artysty zostały docenione dopiero u schyłku jego życia. Nie mógł liczyć na wcześniejsze uznanie, ze względu na wybuch II WŚ.
Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego to próba ukazania sylwetki wybitnego, ale mało znanego twórcy. To również lekcja historii, która pokazuje jak długo można czekać na uznanie odbiorców, nawet pomimo prawdziwego talentu i doskonałego rzemiosła w rękach. Dopiero w 1968 roku kolekcjoner i miłośnik surrealistycznej sztuki, Glen Bray, trafił na katalog z dziełami Stanisława Szukalskiego. Chociaż nigdy wcześniej nie słyszał o artyście, jego prace tak bardzo go zafascynowały, że pokazywał je swoim przyjaciołom. Wśród nich znalazł się między innymi George DiCaprio oraz Robert i Suzzanne Williamsowie.
Jak się okazuje, życie potrafi tworzyć niewiarygodne scenariusze. Po kilku latach Bray trafił w księgarni na plakat prezentujący Mikołaja Kopernika, w którym od razu rozpoznał styl Szukalskiego. Jak się okazało, plakat podarował księgarzowi… Stanisław Szukalski mieszkający w tej samej okolicy co Bray.