St. Vincent w roli reżyserki – zadebiutuje w Sundance

St. Vincent z reguły kojarzona jest z festiwalami muzycznymi, ale nie tym razem. Ekscentryczna artystka zadebiutuje w roli reżysera podczas Festiwalu Filmowego w Sundance. Anne Clark, bo tak brzmi jej prawdziwe imię, to piosenkarka niezależna i to właśnie niezależne postacie kobiece zaprezentuje nam w feministycznym horrorze „XX”. „Jestem podekscytowana możliwością odkrywania filmowego medium” – powiedziała Clark.

Całość filmu składa się z czterech części, a każda jest pracą kobiet. Wraz z St. Vincent współpracują między innymi Karyn Kusama, Jennifer Lynch czy Jovanka Vuckovic. Każda z wymienionych miała możliwość stworzenia filmu grozy na własną rękę, warunkiem jest obecność kobiecej bohaterki na pierwszym planie. Produkcja segmentu Clark przypadła Roxanne Benjamin.

Interesującym nazwiskiem na liście okazuje się być Karyn Kasuma, reżyserka filmu „Zbuntowana”, która po dużej fali krytyki celowanej właśnie w ten tytuł, zaczęła otwarcie mówić o niedocenianych kobietach, których problemy często traktuje się jak tematy tabu, czy o zmaganiach osób cierpiących na zaburzenia pokroju fobii społecznej. „Mam instynkt kobiety aspołecznej, która ciągle czuje jakby miała wczepiony chip w ramię” – zwierzała się portalowi Buzzfeed.

John Cooper, organizator festiwalu, zapewnia, że w przyszłym roku w Sundance zostaną nam przybliżone „problemy, ludzie i miejsca, których często nie widzimy.” Ponadto zachęca słowami: „Niezależni filmowcy i ich nieustraszone, śmiałe perspektywy wzywają nas do bycia świadkami historii świata”. Festiwalowy przegląd filmów będzie trwać aż dziesięć dni, od 19 do 29 stycznia.