SKAM – norweski serial nie tylko dla nastolatków

0
2408

Mogłoby się wydawać, że jest to kolejny serial o grupie nastolatków, jednak twórcy serialu SKAM mają nam do przekazania coś więcej. SKAM jest norweską produkcją o problemach współczesnych społeczeństw. Co go wyróżnia, to niekonwencjonalna forma i poruszanie istotnych tematów.

SKAM
fot. YouTube

Sezon 1 – Eva

Każdy z sezonów opowiada historię innego z bohaterów. Pierwszy jest poświęcony w głównej mierze Evie. W jej życiu w tym okresie wiele się dzieje. Traci przyjaciółkę, ale zyskuje miłość i nowych znajomych. Mimo wszystko nie odnajduje się w nowym życiu i ciągle próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Szczególnie osoby w jej wieku – choć nie tylko – mogą czuć podobne zagubienie, dlatego ważny jest dalszy przebieg akcji. W miarę rozwoju wydarzeń, w Evie dokonuje się stopniowa przemiana. Najpierw jest wycofana, następnie próbuje się wpasować w środowisko, aż w końcu jest gotowa do dojrzałych decyzji. Pierwszy sezon to też początek przygód Evy i jej nowych koleżanek – Noory, Vilde, Chris i Sany.

Sezon 2 – Noora

Drugi sezon serialu SKAM jest poświęcony głównie Noorze, natomiast w tle dzieje się także wiele innych, trudnych dla nastolatków spraw. Między innymi jest to pierwszy seks, nastoletnia ciąża, zaburzenia odżywiania i depresja. Grupa przyjaciółek przechodzi wspólnie trudne chwile, co umacnia ich przyjaźń. Jednoczą się w dniu ważnego święta narodowego w ich kraju. 17 maja w Norwegii obchodzone jest Święto Konstytucji. W obliczu tego ważnego dnia dziewczyny odzyskują wiarę w sprawiedliwość i sprzeciwiają się chłopakowi, który skrzywdził jedną z nich.

Sezon 3 – Isak

Isaka możemy znać już z poprzednich sezonów, ale wtedy odgrywał on rolę jedynie przyjaciela Jonasa. Teraz cała uwaga koncentruje się na nim i okazuje się, że jego życie także nie należy do najłatwiejszych. Podobnie jak jego rówieśnicy, Isak jest w wieku kiedy bardzo mocno kształtuje się jego „ja” – musi się określić jakim człowiekiem jest. Rozstanie jego rodziców i problemy psychiczne jego mamy mu tego nie ułatwiają. Isak wiele dowiaduje się o swojej seksualności i uczy się ją akceptować.

Sezon 4 – Sana

Sana jest bardzo religijną dziewczyną o tradycyjnych wartościach związanych z jej religią. Z pewnością niełatwo jest jej dorastać w takim kraju jak Norwegia, gdzie większość jej rówieśników ma inne priorytety. Mimo wszystko Sana nie zatraca wyznawanych wartości, jednocześnie aktywnie uczestniczy w życiu społecznym jej szkoły.

Serial SKAM może być kojarzony ze kultowym Skins, choćby przez charakterystyczne duże napisy dni tygodnia i godziny poprzedzające scenę. Poza tym Skins to też opowieść o grupie nastoletnich znajomych – takich seriali jest zresztą wiele. Mimo że w norweskiej produkcji także przewija się temat imprez i zwykłego życia nastolatków, jest to ukazane w nieco inny sposób. Problemy, które stają na drodze bohaterów są problemami współczesnych ludzi żyjących w krajach rozwiniętych. Dlatego też jestem zdania, że z serialu każdy możne coś wynieść – niezależnie od wieku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments