“Reżyserzyce” – spotkanie wybitnych kobiet podczas przeglądu filmowego “Kino na Granicy”

Piąty dzień festiwalu filmowego Kino na Granicy (1 maja) przyniósł widowni niezwykłe wydarzenie. Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny przeglądu powiedział, że to „historyczne wydarzenie dla polskiego kina”.

Tuż po projekcji filmu Wieża. Jasny dzień. Teatr im. Adama Mickiewicza ugościł jedne z najwybitniejszych twórczyń polskiego kina. Jagoda Szelc, Kinga Dębska, Aleksandra Terpińska, Magdalena Łazarkiewicz, Maria Sadowska, Anna Jadowska, Alicja Albrecht, Olga Chajdas, Marta Mészáros i Agnieszka Holland poprowadziły podczas przeglądu Kino na Granicy własną narrację dotyczącą tytułowych reżyserzyc – artystek współczesnego kina w Polsce.

Silny głos twórczyń polskiego kina

Kino na Granicy jest wydarzeniem, które z natury znosi podziały kulturowe, językowe i tożsamościowe na rzecz sztuki. Nic więc dziwnego, że tak ważna dla filmu, zarówno polskiego, jak i światowego, odbyła się w Cieszynie. Twórczynie filmowe poprowadziły niezwykle dynamiczną dyskusję na temat kobiet w przemyśle filmowym i podniosły ważny głos dla współczesnego feminizmu. Każda z pań opowiedziała własną drogę do pełnienia funkcji reżysera. Ich możliwości były mniej lub bardziej ograniczane przez ten zdominowany przez mężczyzn zawodowy świat. Mamy nadzieję, że wczorajszy dzień przyczynił się do procesu eliminowania trywializacji i bagatelizacji z wypowiedzi dotyczących kina tworzonego przez kobiety. Jagoda Szelc podkreśliła to słowami: „nie wiem co to kino kobiece – ono nie ma genitaliów”. Razem z artystką apelujemy o nieużywanie tego terminu. Nie ma on absolutnie nic wspólnego z twórczyniami, których filmy oglądamy i cenimy.

Zachęcamy Was do obejrzenia fotorelacji z owej dyskusji oraz spotkań z: producentem filmu Pomiędzy słowami, twórcami filmu Twarz i Sztuka kochania: Historia Michaliny Wisłockiej.