Fenomen animacji Dziki Robot [recenzja]

0
29

Animacja Dziki Robot studia DreamWorks, oparta na historii książki Petera Browna, to swieżynka kinowa. Jednak czy ma to coś wyjątkowego?

Animacja Dziki Robot historia, która łączy automatykę i robotykę z przyrodą, co wydaje się istnie niemożliwe, aby sztuczna inteligencja poradziła sobie na łamach natury. Jednak ta bajka opowiada taką historię i robi to dobrze.

Ale o czym jest ta historia?

Dziki Robot prosty w samej swojej prostocie pokazuje losy, jak sama nazwa mówi, robota, który nie dociera do miejsca docelowego, a rozbija się na dzikiej wyspie. Włącza tam tryb poznawania, aby móc porozumieć się z mieszkańcami wyspy, którymi są zwierzęta. Na początku jest wrogiem i nikt na niego nie patrzy przychylnie. No, ale jak inaczej mają patrzeć? Skoro jest to dla nich dziwny, nowy obiekt i do tego niepasujący do ich środowiska. Robot z biegiem czasu zaczyna przyswajać się do środowiska, gdy zaczyna opiekować się małą gęsią o imieniu Jasnodzióbek. Wtedy poznaje swoich przyjaciół – najpierw lisa, który jest samotnikiem i cwaniakiem oraz w następnych etapach inne zwierzęta.

Historia, która na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz abstrakcyjna. No bo jak robot, który jest sztuczną inteligencję i posiada oprogramowanie ma w sobie obudzić uczucia? A jednak DreamWorks nie zawodzi osób w sali kinowej, pokazując poprzez sprzeczności odwagę oraz siłę. W przedstawieniu postaci Robota, który znajduje się w otoczeniu nie pasującym do niego, można zobaczyć człowieka, który wychodzi ze strefy komfortu i musi pokonać swoje słabości, aby przetrwać. Opieka nad gęsią przez Robota znowu pokazuje nam siłę matczynej miłości i że nie możemy swojego losu pogrzebać, nawet jak się różnimy. Dostrzegamy też wartości, jakimi są przyjaźń i wzajemna pomoc w dojściu do celu.

Jedno dość mocne skojarzenie

Bajka Dziki Robot bardzo mocno przypomina już jedną produkcję tej wytwórni. Mowa o animacji Wall-E, który również wylądował na planecie, na której nie miał się znaleźć. Dwa światy połączone w jeden, gdzie również znajdziemy odniesienia, jak w teraźniejszej bajce studia DreamWorks.

To, co uważam o animacji Dziki Robot

Może puenta i historia animacji nie jest skomplikowana. Miłość, pomoc i odwaga są dość częstymi występującymi w bajkach odniesieniami. Jednak sposób ich przekazania, połączenie ze sobą dwóch różnych światów sprawia, że chce się oglądać ten film do końca.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments