„Przyjaciele”: twórczyni przeprasza za kontrowersje

0
376
Przyjaciele
fot. NBC

Serial Przyjaciele, mimo upływu lat, nadal cieszy się ogromną popularnością. Niestety, niektóre jego aspekty nie zestarzały się zbyt dobrze. Twórczyni przeprasza za nie po latach.

Przyjaciele to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych seriali lat 90., który zyskał miano kultowego. Wciąż cieszy się dużą popularnością i jest oglądany przez widzów na całym świecie. Pomimo tego nie brakuje krytyki w jego stronę. Niektóre aspekty przedstawione w Przyjaciołach obecnie budzą spore kontrowersje. Jeszcze parę lat temu współtwórczyni serialu, Marta Kauffman, nie dostrzegała problematycznych wątków w sitcomie. Dziś scenarzystka i producentka przeprasza za część z nich.

„Ojciec” Chandlera

Kauffman w rozmowie z BBC przyznała, że sposób odnoszenia się do Heleny, czyli transpłciowej matki Chandlera Binga, nie był właściwy. Bohaterka, początkowo znana jako Charles, dokonała coming outu jako gej i przyjęła tożsamość drag queen o pseudonimie Helena Handbasket. Relacja Chandlera z „ojcem” nie była łatwa, ale z czasem pogodzili się, a Helena została honorowym gościem na jego weselu z Moniką.

Tożsamość płciowa i orientacja seksualna Heleny budzi dziś mnóstwo kontrowersji. W trakcie oglądania Przyjaciół można było odnieść wrażenie, że jest homoseksualistą, drag queen lub po prostu osobą transpłciową. Ta kwestia nigdy nie została jednoznacznie wyjaśniona. Dziś Marta Kauffman przeprasza. Jak przyznaje scenarzystka i producentka sitcomu, zaimki nie były wtedy czymś, co do końca rozumiała. Dlatego, chociaż Helena była transpłciową kobietą, wszyscy dookoła określali ją jako „ojca” Chandlera.

Brak różnorodności i rasizm

Inną istotną kwestią, za którą krytykowano Przyjaciół już w latach 90. podczas oryginalnego nadawania, był brak osób czarnoskórych w obsadzie. Twórcy próbowali skorygować swój błąd w późniejszych sezonach, ale nigdy się to do końca nie udało. Kauffman w rozmowie z Los Angeles Times przyznała, że dziś się tego wstydzi.

Zajęło mi dużo czasu zrozumienie, że utrwalałam systemowy rasizm. Ciężko jednak pracowałam, by zmienić sposób myślenia i stać się sprzymierzeńcem ruchów antyrasistowskich. Dzięki temu mogę brać udział w rozmowach na ten temat z perspektywy białej kobiety.

Scenarzystka przyznała, że śmierć Georga Floyda sprawiła, że zaczęła zastanawiać się nad systemowym rasizmem w USA. Wtedy zdała sobie sprawę, że musi „skorygować swój kurs”. Kauffman przeprosiła za błędne rozumowanie w przeszłości oraz zapewniła, że wstydzi się, że nie pojmowała tego wcześniej. Zapewniła również, że w przyszłości zamierza zatrudniać bardziej zróżnicowanych etnicznie twórców.

Inne „grzeszki” Przyjaciół

Transfobia i rasizm to nie jedyne kontrowersyjne kwestie, które zarzuca się dziś sitcomowi Przyjaciele. Padają również zarzuty m.in. o homofobię, seksizm, body-shaming oraz romantyzowanie toksycznych związków. Jednak serial mimo wszystko jest uważany za ponadczasową historię o przyjaźni po dziś dzień.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments