Paszporty POLITYKI 2017 – poznajcie laureatkę w kategorii FILM!

Gala Paszportów POLITYKI, czyli jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, już za nami.  Wczoraj, 9 stycznia, w Teatrze Wielkim w Warszawie uhonorowanych zostało siedmiu laureatów.

To już 25, jubileuszowa gala Paszportów. Wśród nominowanych znalazło się dwudziestu jeden artystów, wybranych przez dziennikarzy i recenzentów. Paszporty POLITYKI to siedem kategorii: literatura, film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Poniżej przedstawiamy laureatkę w kategorii FILM (ale na Kulturalnych Mediach znajdziecie również zwycięzców w pozostałych kategoriach).

W kategorii filmowej wszyscy nominowani to twórcy fabularnych debiutów reżyserskich: Piotr Domalewski, nominowany za Cichą noc oraz Paweł Maślona za Atak paniki. Nagrodę tegorocznej edycji Paszportów POLITYKI otrzymała Jagoda Szelc za film Wieża. Jasny dzień. Nominację przyznano jej za „niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi”.

Wieża. Jasny dzień to pełnometrażowy, świetny debiut reżyserki, mówiący o próbie odbudowania siostrzanych więzi i rodzinnych perypetiach. Pełen sprzeczności, budzący masę pytań i zróżnicowanych interpretacji, doceniany przede wszystkim za swą tajemniczość i niebanalność.

Młoda reżyserka w rozmowie z POLITYKĄ mówi o trudnym wyborze ścieżki swojej kariery, samym zawodzie filmowca oraz czyhających po drodze niebezpieczeństwach:

Chyba najgorsze, co się może przytrafić młodemu artyście, to jest zacząć się bać. I ja się bardzo boję, że się zacznę bać.

Wspomina również o kolejnej produkcji:

Nazywa się Delikatny balans terroru i marzy mi się, żeby jeszcze raz wejść na plan i żeby zrobić ten film.

Scenariusz do Delikatnego balansu terroru otrzymał II Nagrodę Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego „Script Wars”, za „stworzenie własnego języka opowiadania i za zabranie widza do świata fascynującego i drażniącego zarazem, w którym nocne eskapady wygłodniałych bohaterów zmieniają się w surrealistyczny sen, z którego nie chcemy się obudzić”.

Prócz Wieży artystka ma na swoim koncie 10 krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych, m.in. o imigrantkach, żałobie czy dorastaniu.

Wśród zwycięzców tegorocznej edycji znaleźli się również m.in. Marcin Wicha, Joanna Freszel czy Norman Leto.