Opera Krakowska zachęca…

Ostatnio mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji prasowej przed premierą spektaklu „Don Pasquale” w reżyserii Jerzego Stuhra. Było bardzo kameralnie, a gdy twórcy opowiadali o swoim dziele, mówili z  taką pasją i radością płynącą z współtworzenia tego dzieła, że ech… Nasze serca zdobyli…

Każdy z twórców podzielił się swoimi refleksjami i doświadczeniami z pracy:

Jerzy Stuhr (reżyseria) zdradził, że do podjęcia się tego przedsięwzięcia skłoniła go tęsknota za teatrem totalnym, działającym na widza wszystkimi możliwymi zmysłami, z którego wyrósł, a który dziś już bardzo rzadko występuje. Tęskni za teatrem ekspresyjnym, a nie tylko telenowelowym. Uznał również, że najlepiej odnajdzie się tu w repertuarze komediowym, a że jest on rzadko wybierany przez reżyserów operowych, może się wykazać na tym polu.

Mariusz Kwiecień (odtwórca roli Doktora Malatesty) wyznał, że jako krakowianin bardzo cieszy się z możliwości pracy w rodzinnym mieście. Pozwala mu to również odnaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego wybrał właśnie drogę artysty. Mówił, że takiego teatru nie spotykamy dziś często, a spektakli mądrych, pięknych i inteligentnych jest coraz mniej. Ten zaś jest powrotem do klasyki, a on może się w tym dziele w pełni zrealizować jako artysta.

Maria Balcerek (kostiumy) podzieliła się z nami, swoją wielką satysfakcją z pracy i pochwaliła krakowskie krawcowe mówiąc, że to wspaniałe artystki i rzemieślniczki. Dla niej samej właśnie opera jest takim rodzajem teatru, w którym czuje się najlepiej. A w swojej pracy starała się tak przetworzyć kostiumy z epoki, żeby stworzyć typy postaci.

Alicja Kokosińska (scenograf), która jest studentką ASP w Warszawie, wyraziła swoją radość z możliwości udziału w tym przedsięwzięciu mówiąc, że był to dla niej wielki zaszczyt i wyróżnienie. W swojej pracy postanowiła wrócić do tradycyjnego budowania scenografii i skupić się na kolorze, który to właśnie przykuł uwagę Jerzego Stuhra w jej pracach.

konferencja-prasowa-fot-archiwum-opery-krakowskiej-2

Fot. Archiwum Opery Krakowskiej

Agata Burghardt