OBDAROWANI [RECENZJA]

Chris Evans od kilku lat kojarzy nam się z przystojniakiem grającym Kapitana Amerykę. Zdecydowanie miło zobaczyć go w roli troskliwego wujka samotnie wychowującego siedmioletnią siostrzenicę. Obdarowani  w reżyserii Marca Webba to wzruszająca historia o trudnych wyborach. O tym, jak czasem trzeba wiele poświęcić dla dobra drugiej osoby.  

 

 

Wyjątkowe dziecko

Mary Adler to wyjątkowe dziecko. Posiada niezwykły talent – potrafi rozwiązywać zadania matematyczne na poziomie akademickim. Przez wiele lat jej wujek Frank sam starał się szlifować jej umiejętności, jednakże pragnął dla niej normalnego życia. Nie chciał, aby była tak nieszczęśliwa jak jej matka, po której dziewczynka odziedziczyła geniusz matematyczny, dlatego nie dążył do posłania jej do szkoły dla uzdolnionych dzieci. Był jednak świadom, że sam nie zdoła jej nauczyć nawiązywania znajomości, zatem postanowił wysłać ją do pobliskiej placówki.

Nieprzeciętność

Od tamtej chwili wszystko się zmieniło. Mary jest bardzo żwawą, pyskatą i upartą osobą. Od pierwszych dni w szkole daje popalić nauczycielce i dyrektorce. A Frank? Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to zwyczajny, ułożony mężczyzna, który stara się dla siostrzenicy wiązać koniec z końcem. Nic bardziej mylnego – więzy krwi zobowiązują, przez co także wyróżnia się wyjątkową inteligencją. Jednak akurat w jego przypadku dominują przedmioty humanistyczne. Przez to, że chciał dać Mary inne życie, w pewnym momencie pod jego drzwiami pojawia się jego matka – apodyktyczna Brytyjka, która posługując się innymi stara się dogonić niespełnione ambicje związane z matematyką. Uważa, że Frank zaniedbuje siedmiolatkę, dlatego postanawia mu ją odebrać i rozwijać talent wnuczki, tak jak uprzednio starała się to robić z jej zmarłą córką.

Trudne wybory

Obdarowani zmuszają do refleksji. Z jednej strony można potępiać zachowanie Fanka, z drugiej zaś – mu kibicować. Nie jest to łatwa historia, a tym bardziej momentami chwyta nas za serce dzięki trzymającej w napięciu muzyce. Świetnie zarysowane główne postaci sprawiają, że pragniemy jeszcze bardziej ich poznać. Temat wychowania jest jednym z najtrudniejszych. Co zrobić, kiedy posiada się dziecko o ponadprzeciętnym talencie? Czy posłać je do szkoły, w której spotka takie same osoby? Czy dać mu szansę zakosztować normalnego dzieciństwa? Uzyskanie kompromisu w tej sprawie wymagało wielu poświęceń. Żadna decyzja nie jest prosta, jeśli chodzi o dążenie do szczęścia dla najbliższych. Film nie tylko nas wzrusza. Sceny humorystyczne idealnie wpływają na rozluźnienie napięcia. Z podziwem spoglądamy na małą Mary, która jest absolutnie genialna. Bunt przeplatający się z pełnymi chwilami uroku całkowicie nas powala – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Natomiast Chris Evans przekonująco i z charakterystyczną dla siebie charyzmą przedstawił swoją postać.

Obdarowani

Nie trzeba się także bać, że Obdarowani to standardowy wyciskacz łez. Chociaż film jest naprawdę wzruszający, to jednak wszystko zostało w nim odpowiednio wyważone. Nie gra na naszych uczuciach, tylko po prostu robi na nas wrażenie. Wyjątkowość relacji Franka i Mary mocno zapadaja w pamięć. Każdy chciałby mieć taką więź z kochającą osobą. Polecam ten film każdemu, kto lubi poznawać historie posiadające jakieś przesłanie. Na pewno nie zawiedziecie się! Będziecie go mogli zobaczyć w kinach od 18 sierpnia! Zachęcamy do obejrzenia go w Cinema City.